Kard. Nycz będzie modlił się 1 sierpnia za powstańców na Cmentarzu Wolskim

Karol Kwiatkowski1 sierpnia, 20204 min

1 sierpnia w godzinie „W” we wszystkich kościoła stolicy zabiją dzwony, jako wyraz pamięci dla bohaterów Powstania Warszawskiego. Kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wcześniej, o godz. 15. odprawi mszę św. na Cmentarzu Wolskim.

Zgodnie z tradycją 1 sierpnia od rana do późnych godzin wieczornych mieszkańcy stolicy będą oddawali hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

„Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 10.15 złoży wieniec pod, znajdującym się przy kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu, pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, który podczas powstania pełnił posługę kapelana. Natomiast o godz. 15. na Cmentarzu Wolskim odprawi mszę św. w intencji poległych i żyjących powstańców” – poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Zapowiedziano, że w godzinę „W” kard. Nycz weźmie także udział w uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zgodnie z tradycją, 1 sierpnia w godzinie „W” we wszystkich kościoła stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Podczas mszy świętych sprawowanych 1 sierpnia wierni będą pamiętać w modlitwie powszechnej o poległych powstańcach i mieszkańcach stolicy.

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński będzie modlił się w intencji poległych powstańców i ludności cywilnej stolicy godz. 18. w kościele Chrystusa Króla na Targówku, jednej z czterech świątyń, wzniesionych jako wotum za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

W niedzielę, 2 sierpnia o godz. 18. zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji powstańców warszawskich w sanktuarium św. Faustyny. „Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion +Parasol+ po mszy św. wyruszył do walk powstańczych na Woli” – przypomniano w informacji. Dodano, że niedzielę we mszy św. weźmie udział m.in. Grupa Historyczna Zgrupowania „Radosław”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk