Senatorki KO zaprosiły minister Maląg na spotkanie ws. konwencji stambulskiej

Magdalena Targańska31 lipca, 20204 min

Senatorki KO zaprosiły minister rodziny Marlenę Maląg na spotkanie ws. konwencji stambulskiej. „Pragniemy w atmosferze dialogu przyjrzeć się zapisom, które uważa pani za sporne, wierzymy, że dyskusja stwarza szansę na rozwianie zasadniczych wątpliwości” – napisały senatorki w liście.

W poniedziałek minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją.

W opublikowanym w piątek liście senatorki Koalicji Obywatelskiej zwróciły się do minister Maląg z zaproszeniem na spotkanie. „My niżej podpisane senatorki RP pragniemy zaprosić Panią na spotkanie poświęcone analizie zapisów Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwanej popularnie konwencją stambulską” – napisały w liście.

Jak zauważyły ostatnie opinie i zapowiedzi formułowane coraz częściej przez polityków partii rządzącej budzą ich „uzasadnione obawy, co do właściwej interpretacji dokumentu”.

„Dlatego też pragniemy w atmosferze rzeczowego dialogu przyjrzeć się ponownie tym zapisom, które uważa Pani za sporne. Wierzmy, że dyskusja stwarza realną szansę na rozwianie zasadniczych wątpliwości, a przede wszystkim pozwoli uspokoić nastroje społeczne i uporządkować chaos informacyjny, z jakim w omawianej kwestii spotyka się opinia publiczna” – podkreśliły senatorki.

„Ufamy, że jako kobieta, a wiec osoba, której rzeczona konwencja szczególnie i bezpośrednio dotyczy, znajdzie Pani w najbliższych dniach czas i wolę, by podjąć konstruktywną rozmowę. Mając na uwadze wagę spraw liczymy na Pani osobisty udział. W Pani gestii pozostawiamy wybór daty i godziny spotkania w Sejm” – napisały senatorki KO.

Pod listem do Maląg podpisały się: Halina Bieda, Alicja Chybicka, Jolanta Hibner, Magdalena Kochan, Beata Małecka-Libera, Jadwiga Rotnicka, Barbara Zdrojewska, Barbara Borys-Damięcka, Agnieszka Gorgoń-Komor, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Ewa Matecka, Joanna Sekuła.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Konwencja zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk