PolitykaSenatorki KO zaprosiły minister Maląg na spotkanie ws. konwencji stambulskiej

Magdalena Targańska31 lipca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Senatorki KO zaprosiły minister rodziny Marlenę Maląg na spotkanie ws. konwencji stambulskiej. „Pragniemy w atmosferze dialogu przyjrzeć się zapisom, które uważa pani za sporne, wierzymy, że dyskusja stwarza szansę na rozwianie zasadniczych wątpliwości” – napisały senatorki w liście.

W poniedziałek minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją.

W opublikowanym w piątek liście senatorki Koalicji Obywatelskiej zwróciły się do minister Maląg z zaproszeniem na spotkanie. „My niżej podpisane senatorki RP pragniemy zaprosić Panią na spotkanie poświęcone analizie zapisów Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwanej popularnie konwencją stambulską” – napisały w liście.

Jak zauważyły ostatnie opinie i zapowiedzi formułowane coraz częściej przez polityków partii rządzącej budzą ich „uzasadnione obawy, co do właściwej interpretacji dokumentu”.

„Dlatego też pragniemy w atmosferze rzeczowego dialogu przyjrzeć się ponownie tym zapisom, które uważa Pani za sporne. Wierzmy, że dyskusja stwarza realną szansę na rozwianie zasadniczych wątpliwości, a przede wszystkim pozwoli uspokoić nastroje społeczne i uporządkować chaos informacyjny, z jakim w omawianej kwestii spotyka się opinia publiczna” – podkreśliły senatorki.

„Ufamy, że jako kobieta, a wiec osoba, której rzeczona konwencja szczególnie i bezpośrednio dotyczy, znajdzie Pani w najbliższych dniach czas i wolę, by podjąć konstruktywną rozmowę. Mając na uwadze wagę spraw liczymy na Pani osobisty udział. W Pani gestii pozostawiamy wybór daty i godziny spotkania w Sejm” – napisały senatorki KO.

Pod listem do Maląg podpisały się: Halina Bieda, Alicja Chybicka, Jolanta Hibner, Magdalena Kochan, Beata Małecka-Libera, Jadwiga Rotnicka, Barbara Zdrojewska, Barbara Borys-Damięcka, Agnieszka Gorgoń-Komor, Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Ewa Matecka, Joanna Sekuła.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Konwencja zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 1 =