FilmZmarła aktorka Olivia de Havilland, zdobywczyni dwóch Oscarów

Magdalena Targańska26 lipca, 20202 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W Paryżu w wieku 104 lat zmarła amerykańska aktorka Olivia de Havilland, gwiazda Hollywood znana m.in. z roli w „Przeminęło z wiatrem”. W ciągu swojej kariery była pięciokrotnie nominowana do Oscarów, dwukrotnie zdobywając statuetkę.

Według branżowego portalu Hollywood Reporter aktorka umarła we śnie w sobotę w swoim domu w Paryżu, gdzie mieszkała od lat 50.

Przed śmiercią de Havilland była uważana za jedną z ostatnich żyjących gwiazd złotej epoki Hollywood. Sławę przyniosła jej m.in. rola Melanie w ekranizacji „Przeminęło z wiatrem” w 1939 roku, za którą otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Dwie statuetki otrzymała za role w „Najtrwalszej miłości”(1946) i „Kłębowisku żmij” (1948).

Urodzona w Tokio i pochodząca z zamożnej brytyjskiej rodziny znana była również ze swojej działalności politycznej. Była m.in. zaangażowana w kampanię wyborczą Franklina Delano Roosevelta, a po wojnie zasłynęła m.in. z publicznego odcięcia się od komunistycznych środowisk w Hollywood. Uwagę opinii publicznej przyciągał również jej konflikt z siostrą Joan Fontaine, również laureatką Oscara. Według BBC de Havilland nie utrzymywała kontaktu z Fontaine od lat 70. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedem − cztery =