Premier zdecydował o odbudowie krzyża upamiętniającego Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Magdalena Targańska25 lipca, 20203 min

Takie czyny budzą moje najgłębsze obrzydzenie i muszą zostać napiętnowane, a sprawcy ukarani; podjąłem decyzję, że krzyż zostanie odbudowany, bo miarą wielkości państw jest również ich szacunek wobec symboli i bohaterów – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do zniszczonego krzyża upamiętniającego Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

„W Majdanie Kozic Górnych zniszczony został metalowy krzyż upamiętniający miejsce śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Laluś. Wandale wycięli go i porzucili na poboczu” – napisał na Facebooku Morawiecki.

Podkreślił, że takie czyny budzą w nim „najgłębsze obrzydzenie i muszą zostać napiętnowane, sprawcy ukarani, a szkody naprawione”.

„Podjąłem decyzję, że krzyż zostanie odbudowany, bo uważam, że miarą wielkości państw jest również ich szacunek wobec symboli i bohaterów. Bez pamięci o przeszłości nie można budować przyszłości” – zwrócił uwagę premier.

Józef Franczak, nazywany „Lalkiem” lub „Lalusiem”, ze względu na nienaganną prezencję, był żołnierzem polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. W 1947 r. stanął na czele kilkuosobowego patrolu w oddziale WiN dowodzonym przez kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Zginął w 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych podczas wymiany strzałów ze ścigającymi go funkcjonariuszami SB i ZOMO.

W 2008 r., w uznaniu zasług Franczaka w walce o niepodległą Polskę, prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2015 r. został pośmiertnie awansowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na stopień podporucznika. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk