Dzieci z gmin dotkniętych powodzią wyjechały na kolonię

Magdalena Targańska25 lipca, 20205 min

36 dzieci z rodzin poszkodowanych wskutek czerwcowej powodzi w województwie podkarpackim wyjechało w sobotę na kolonię do Wisły (woj. śląskie). Z inicjatywą organizacji letniego wypoczynku dla najmłodszych wyszła małżonka prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

Wyjazd został przygotowany wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP oraz marszałka województwa podkarpackiego i przy wsparciu wojewody podkarpackiego.Dzieci będą przebywać w Wiśle, w rezydencji prezydenta RP od soboty do 1 sierpnia. W letnim wypoczynku uczestniczą dzieci w wieku od 7 do 14 lat z kilku najbardziej dotkniętych w czerwcowej powodzi gmin.

Przed wyjazdem, w Rzeszowie pożegnał ich wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz wojewoda Ewa Leniart.

Cypryś życzył dzieciom dużo wrażeń. „Mam jeszcze prośbę, abyście w Wiśle byli ambasadorami Podkarpacia” – dodał.

Z kolei wojewoda zaznaczyła, że na pewno będzie to udany czas dla dzieci. „Życzę wam dobrego, fajnego pobytu. Myślę, że będziecie na pewno zadowoleni” – życzyła dzieciom Leniart.

Dzieci przed wyjazdem otrzymały wyprawki na wypoczynek, które udało się zorganizować dzięki wsparciu wielu sponsorów. W plecakach znalazły się m.in.: bidony, latarki, czapki, naturalne kosmetyki, woda mineralna, ręczniki, koszulki, środki czystości, do tego puzzle oraz gry planszowe.

Pieniądze na wyjazd dla dzieci zbierali także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, którzy przekazali na „kieszonkowe” 2 tys. zł.

Organizatorem kolonijnego wypoczynku w imieniu województwa podkarpackiego jest Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Urząd marszałkowski opłacił koszty ubezpieczenia, materiałów do zajęć dla dzieci, wynagrodzenia opiekunów. Kancelaria Prezydenta RP zapewniła całej grupie nocleg wraz z wyżywieniem. Koszty transportu zostały pokryte przez wojewodę podkarpackiego.

Wyjazd dzieci wsparło województwo śląskie i miasto Wisła. Marszałek województwa śląskiego zaoferował dzieciom m.in. zwiedzanie podziemi Sztolni Królowa Luiza w Parku 12C, wizytę w Parku Śląskim oraz w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, a także na Stadionie Śląskim.

Z kolei Urząd Miasta w Wiśle zadeklarował, że zorganizuje zwiedzanie Wisły i przekaże dzieciom pamiątki. Koloniści będą też w parku wodnym, pojadą do Ustronia, Istebnej i Koniakowa. W planach jest też wjazd kolejką na Czantorię Wielką, wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego, liczne gry, zabawy i warsztaty.

W wyjazd zaangażowane jest też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewni ono uczestnikom kolonii spotkania z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto BBN nawiązało kontakt z Adamem Małyszem, który zgodził się spotkać z grupą i oprowadzić po obiektach skoczni w Wiśle-Malince.

Dzieci, które wyjechały na kolonię pochodzą z terenu gmin, które najbardziej ucierpiały w wyniku czerwcowych ulew. Są to gminy Jasienica Rosielna, Jawornik Polski, miasto i gmina Kańczuga, gmina Łańcut oraz miasto i gmina Jasło. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk