PolskaZarzuty dyscyplinarne dla 14 sędziów m.in. dla Waldemara Żurka

Karol Kwiatkowski22 lipca, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zarzuty dyscyplinarne za zatajenie w składanych oświadczeniach członkostwa w Forum Współpracy Sędziów przedstawiono 14 sędziom, w tym 5 z sądów apelacyjnych, 5 z okręgowych i 4 z rejonowych – poinformował w środę zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik.

Jak wskazano w komunikacie na stronie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego, przewinienie dyscyplinarne miało polegać na „oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa” w ten sposób, iż sędziowie ci zobowiązani do złożenia pisemnych oświadczeń odmówili podania w nich danych i informacji dotyczących przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń „zatajając fakt członkostwa w zrzeszeniu Forum Współpracy Sędziów i w jego organie o nazwie Stałe Prezydium” oraz okres członkostwa w tych strukturach.

O zarzutach dyscyplinarnych dla sędziów napisał portal wpolityce.pl, według którego zarzuty takie przedstawiono m.in. sędziom Waldemarowi Żurkowi i Bartłomiejowi Staroście.

Forum Współpracy Sędziów (FWS) jak zaznaczono na jego stronie „jest niesformalizowaną płaszczyzną porozumienia, platformą współpracy, zapewniającą komunikację pomiędzy sędziami różnych sądów w Polsce”. „FWS utworzone zostało na podstawie uchwał zebrań Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów oraz Przedstawicieli Zebrań Sędziów Sądów Apelacyjnych z dnia 20 marca 2017 r. Stworzenie Forum było reakcją na pozbawienie sędziów organów samorządu sędziowskiego na szczeblu ogólnopolskim, dokonane dalece odbiegającą od standardów konstytucyjnych nowelizacją ustawy o KRS z 8 grudnia 2017 r.” – napisano na stronie organizacji.

Jak wynika z informacji na stronie Forum jego prezydium liczy 15 sędziów, wybranych w głosowaniu tajnym na zjeździe FWS na dwuletnią kadencję. Funkcję przewodniczącego pełni sędzia Bartłomiej Starosta z Sądu Rejonowego w Sulęcinie, a wiceprzewodniczącymi są sędziowie: Agnieszka Niklas-Bibik z Sądu Okręgowego w Słupsku i Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. Łącznie w prezydium jest pięciu sędziów sądów apelacyjnych, pięciu sędziów sądów okręgowych, czterech sędziów sądów rejonowych i jeden sędzia z wojewódzkiego sądu administracyjnego.

„Sędzia ma obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym, w szczególności, obowiązek wiernej służby Rzeczypospolitej Polskiej, stania na straży prawa, sumiennego wykonywania obowiązków sędziego, a także obowiązek strzeżenia w służbie i poza służbą powagi stanowiska sędziego” – zaznaczył w komunikacie sędzia Radzik. Jak dodał zarzuty dyscyplinarne odnoszą się do „uchybienia godności urzędu poprzez nierespektowanie ustawowych obowiązków”.

Obowiązek informowania, ewentualnie do jakich partii należeli przed objęciem stanowiska i w jakich stowarzyszeniach działają, nałożyła na sędziów i prokuratorów nowelizacja ustawy o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 14 lutego br. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

sześć + 3 =