Biskup Nitkiewicz apeluje o szacunek dla miejsc kultu religijnego

Karol Kwiatkowski22 lipca, 20202 min

O szacunek dla miejsc kultu zaapelował do przewodników i turystów ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W komunikacie opublikowanym na stronie diecezji przypomniał, że świątynie są miejscami sakralnymi, w których należy zachować ciszę i gdzie obowiązuje stosowny ubiór.

„Podziwiając piękno architektury, obrazów i rzeźb, pamiętajcie, że każdy kościół jest przede wszystkim Domem Bożym i miejscem oddawania Bogu czci” – podkreślił biskup.

„Zabronione jest: zwiedzanie świątyni podczas trwania nabożeństw; spożywanie wewnątrz: lodów, posiłków, napojów, żucie gum i rzucanie ich na posadzkę lub przyklejanie do ławek; wprowadzanie zwierząt; noszenie przez mężczyzn okrycia głowy” – czytamy w komunikacie.

Bp Nitkiewicz zaznaczył, że wchodząc do kościoła należy zachować ciszę. „W tym celu należy wyłączyć telefony komórkowe” – napisał. Dodał jednocześnie, że „w katedrze odtwarzane są nagrania, natomiast w innych miejscach wyjaśnień można udzielić przed świątynią”.

Przypomniał, że w świątyni obowiązują również zasady odnośnie stroju. „Godny strój oznacza zakryte ramiona i plecy. Niedopuszczalne są krótkie spodenki, a w okresie pandemii należy mieć założoną maseczkę” – tłumaczy w komunikacie duchowny. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk