Ponad 100 tys. ochotników do testów szczepionek

Magdalena Targańska20 lipca, 20202 min

Ponad 107 tys. Amerykanów zgłosiło się na ochotnika do testów klinicznych potencjalnych szczepionek na koronawirusa – poinformował w poniedziałek portal USA Today.

Cztery firmy opracowujące szczepionkę – Moderna, Pfizer BioNTech, AstraZeneca oraz Inovio – potrzebują co najmniej 120 tys. ochotników. Ich liczba szybko rośnie, więc z osiągnięciem tego pułapu nie powinno być problemu.

Masowe testy będą prowadzone w trzeciej fazie badań nad szczepionkami. Celem jest sprawdzenie, czy szczepionka faktycznie chroni pacjentów przed zakażeniem lub powoduje, że Covid-19 przebiega w mniej dotkliwy sposób.

Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) w testach priorytetowo traktować ma tych, dla których Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny, w tym osoby starsze z chorobami towarzyszącymi.W Stanach Zjednoczonych – jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore – wykryto dotychczas ponad 3,7 mln przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 140 tys. zakażonych osób. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Arizonie, Teksasie, Kalifornii oraz na Florydzie.

W poniedziałek prezydent Donald Trump ogłosił, że od wtorku wznowi regularne konferencje prasowe dotyczące koronawirusa. Format ten zostanie przywrócony po trzech miesiącach przerwy. Konferencje – jak zapowiada prezydent – mają skupiać się tym razem głównie na szczepionkach oraz lekach.

 

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk