CBA zatrzymało b. dowódcę Gromu. Kim jest Dariusz Z., znany z afery taśmowej

Karol Kwiatkowski20 lipca, 20204 min

Obok byłego ministra transportu CBA zatrzymało w poniedziałek byłego dowódcę jednostki wojskowej GROM Dariusza Zawadkę w związku z podejrzeniem korupcji. Oprócz służby w wojsku zatrzymany pełnił też stanowiska kierownicze w spółkach energetycznych.

Zawadka większość swojej zawodowej kariery spędził w jednostce wojskowej GROM. Służył tam w latach 1991-2004 oraz 2008-10. Podczas służby przeszedł wszystkie szczeble od operatora sekcji bojowej do dowódcy jednostki. Był też uczestnikiem wielu misji i operacji bojowych poza krajem m.in. w Kosowie, na Haiti oraz Iraku. Od 2008 r. zarządzał jednostką GROM.

Latem 2010 r. Zawadka zrezygnował ze stanowiska. Po odejściu z wojska Zawadka był m.in. dyrektorem d.s. kontroli i bezpieczeństwa w PGE Energia Jądrowa oraz doradcą prezesa Przedsiębiorstwa Poszukiwań Złóż Ropy i Gazu „Petrobaltic”. Piastował też stanowisko dyrektorem biura bezpieczeństwa i prewencji, a następnie wiceprezesa Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń”.

Zawadka był też uczestnikiem jednej z rozmów kompromitujących rząd PO-PSL ujawnionych latem 2014 r. przez tygodnik „Wprost”. Po tych publikacjach wybuchła głośna afera podsłuchowa. Jak podawał wtedy tygodnik, Zawadka w lutym 2014 r. był uczestnikiem rozmowy, w której brali udział też b. minister transportu Sławomir Nowak i Andrzej Parafianowicz, były wiceminister finansów i były szef Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej. Rozmowa miała dotyczyć kontroli finansów żony Nowaka.

Po publikacjach „Wprost” Zawadka złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. podsłuchu upublicznionych rozmów. Zeznając później w tej sprawie przed sądem mówił, że nie wyrażał zgody na nagrania.

Zawadka jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Obrony Narodowej, a także Canadian International Management Institute Harvard Business School-Management i studiów menadżerskich w Szkole Głównej Handlowej. Był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Zasługi za Dzielność. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk