Ukrainiec próbował wwieźć do kraju 100 tys. zł

Magdalena Targańska14 lipca, 20203 min

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej ujawnili, że kierowca ciężarówki przewoził 100 tys. zł. Obywatel Ukrainy przewoził gotówkę wbrew obowiązującym procedurom.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, pieniądze zostały wykryte podczas kontroli samochodu, który wjeżdżał do Polski.

„Podczas rewizji okazało się, że 42-letni Ukrainiec, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W kabinie samochodu, w foliowym worku znajdowało się 100 tys. zł” – dodała.

Funkcjonariusze KAS wykryli także 30 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak zaznaczyła Chabowska, 42-latek złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i na poczet grożącej kary wpłacił 5,2 tys. zł.

Rzeczniczka przypomniała, że osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 tys. euro.

Chabowska podkreśliła, że była to kolejna w tym roku próba nielegalnego przewozu przez granicę gotówki, wykryta przez podkarpackich funkcjonariuszy KAS.

„Niespełna miesiąc wcześniej podczas kontroli pojazdów także na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze ujawnili w bagażu kierowcy blisko 200 tys. zł. Z kolei w marcu br. podczas kontroli pociągu relacji Kijów-Przemyśl wykryto 60 tys. dolarów amerykańskich , które w reklamówce oraz wierzchniej odzieży przewoził 23-letni obywatel Ukrainy” – powiedziała rzeczniczka. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk