Bosak: nie wykluczam koalicji z PiS

Karol Kwiatkowski14 lipca, 20203 min

W demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego; czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Krzysztof Bosak, pytany o ewentualną koalicję z PiS.

Zapytany, czy wyklucza koalicję z PiS, Bosak – który był kandydatem Konfederacji na prezydenta, stwierdził, że jedna odpowiedź jest PR-owa i brzmi „nie ma takiego tematu”, druga jest bardziej prawdziwa – że w demokracji w długiej perspektywie nie wyklucza się niczego. „Czas na jakiekolwiek rozmowy będzie po wyborach parlamentarnych. A one odbędą się w 2023 r. Najbliższe 2,5 roku rządzenia PiS będzie chciało wykorzystać na eliminację problemu, jakim jest dla niego Konfederacja. Będą to ruchy obliczone na rozmiękczenie naszej bazy wyborczej (…) i żeby rozbić naszą sejmową jedenastkę. Ale jesteśmy zahartowani i nie damy się” – oświadczył.

Podkreślił też, że Konfederacja nigdy nie wejdzie do koalicji z PiS na takich warunkach jak LPR w 2005 r. „Wtedy Liga (Polskich Rodzin) weszła do rządu, nie mając żadnego wpływu na media, na resorty siłowe, dostając w zasadzie jedno ministerstwo. To było nic. Jeśli po wyborach Konfederacja będzie miała silną pozycję, to wtedy w takie negocjacje można wejść. Ale to perspektywa lat. Na razie musimy się umacniać” – powiedział.

Na pytanie, czy jego zdaniem Jarosław Kaczyński „wreszcie wyjdzie z ukrycia”, ocenił, że „osobiście nie odczuwa głodu większej obecności publicznej prezesa PiS” i że jeśli jego strategia się sprawdza, „to pewnie będzie ją kontynuował jako polityk, który chce być wyrachowany i skuteczny”. „Z ukrycia to powinien wyjść minister finansów” – dodał.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk