Sondaż parlamentarny Kantaru. Pięć ugrupowań przekracza próg

Paweł Skutecki10 lipca, 20203 min

Spośród osób gotowych do udziału w wyborach do Sejmu po epidemii koronawirusa, Zjednoczoną Prawicę poparło 39 proc. badanych, Koalicję Obywatelską – 35 proc., Konfederację – 7 proc., Lewicę 6 – proc., a 5 proc. – PSL-Koalicję Polską z Kukiz’15 – wynika z sondażu Kantar.

Głosowanie na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem zadeklarowało 39 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach – to o 2 punkty proc. więcej niż w sondażu z czerwca.Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 35 proc., uplasowała się Koalicja Obywatelska – notowania KO poprawiły się w stosunku do czerwca o 4 punkty proc.

Głosowanie na Konfederację zadeklarowało w lipcu 7 proc. badanych – bez zmian w porównaniu z sondażem z poprzedniego miesiąca.

Według lipcowego sondażu do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica – 6 proc. poparcia (1 punkt proc. mniej niz w poprzednim sondażu) oraz PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 – 5 proc. głosów (na granicy progu wyborczego, o 2 punkty proc. mniej niż w czerwcu).

8 proc. respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (mniej o 2 punkty proc.).

Chęć udziału w wyborach do Sejmu, po epidemii koronawirusa, zadeklarowało łącznie 79 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. więcej niż w czerwcu). 44 proc. respondentów zdecydowanych jest na wzięcie udziału w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

W wyborach nie zamierza uczestniczyć 14 proc. respondentów (2 punkty proc. mniej niż poprzednio), w tym 7 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować i taki sam procent osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

7 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, czy odda głos w wyborach (o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio).

Sondaż przeprowadzony został w dniach 3-8 lipca 2020 roku metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 981 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano wśród 769 osób deklarujących zamiar uczestnictwa w wyborach. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk