BBN przygotowało projekt „ustawy morskiej”

Magdalena Targańska10 lipca, 20204 min

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Dodał, że wzrost nakładów byłby korzystny nie tylko dla tego rodzaju sił zbrojnych, ale i dla krajowego przemysłu stoczniowego. Za ustawowym zapewnieniem określonej wysokości nakładów na siły morskie opowiedział się prezydent Andrzej Duda.

„Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP z propozycją zapisania procentowego udziału wydatków na Marynarkę Wojenną” – powiedział szef prezydenckiego BBN. Zastrzegł, że nie chciałby jeszcze podawać, ile wynosi ten udział.

„Prezydent (Andrzej Duda) jest konsekwentny. Wielokrotnie, co najmniej od 2016 roku, podnosił w swoich publicznych wystąpieniach kwestię zaniedbań i niedostatecznych inwestycji” – dodał Soloch. Przypomniał, że 8 czerwca w Lęborku prezydent wyraził życzenie, by na Marynarkę Wojenną była przeznaczana ustawowo określona część budżetu obronnego. Prezydent powiedział też wtedy, że uzyskał deklarację poparcia ze strony szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Według szefa BBN „wszelkie tego typu deklaracje mają sens, kiedy są uzgodnione i powstają we współpracy ze stroną rządową; to daje możliwość ich realizacji”. „Prezydent zlecił nam przygotowanie projektu +ustawy morskiej+. Uważamy, że – jak wielokrotnie podkreślał Andrzej Duda – ten projekt ma zarówno wymiar militarny, jak i gospodarzy. Ta ustawa wzmacniałaby Marynarkę Wojenną, ale równocześnie byłaby realnym wzmocnieniem polskich stoczni, szczególnie w warunkach kryzysu, ponieważ zakładamy, że modernizacja MW odbywałaby się z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego” – powiedział szef BBN.

Ósmego czerwca w Lęborku (woj. pomorskie) prezydent, który wcześniej obserwował na poligonie w Ustce fragment ćwiczenia Anakonda-20, powiedział, że chciałby, by w wydatkach obronnych – które zgodnie z ustawą mają stopniowo rosnąć do poziomu 2,5 proc. PKB – „była dedykowana część, zapisana na polską Marynarkę Wojenną”. Andrzej Duda dodał, że deklarację wsparcia w forsowaniu takiego projektu złożył minister obrony Mariusz Błaszczak.

W tegorocznym budżecie na wydatki obronne zaplanowano ponad 49 mld zł, co oznacza 2,1 proc. PKB. Na najliczniejsze Wojska Lądowe przeznaczono 4,15 mld zł, na Siły Powietrzne 1,8 mld zł, na Marynarkę Wojenną 737 mln zł, na WOT blisko 689 mln zł, na Wojska Specjalne 420 mln zł, a na duszpasterstwa 25,7 mln zł.

Ustawa o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakłada stopniowy wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc PKB w roku 2030. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP podpisana przez prezydenta w maju za zasadne uznaje osiągnięcie tego poziomu w roku 2024.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk