PolskaPremier wprowadził w kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP w związku z II turą wyborów

Magdalena Targańska9 lipca, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązywać będzie od piątku do poniedziałku. Celem decyzji jest przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanym z II turą wyborów prezydenckich – podało w czwartek MSWiA.

Szef rządu drugi stopień alarmowy CRP w czterostopniowej skali wprowadził na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Taką decyzję podjął także dwa tygodnie temu, w związku z I turą wyborów. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

Stopień BRAVO-CRP w całym kraju będzie obowiązywać od piątku, 10 lipca, od godz. 00.01, do poniedziałku, 13 lipca, do godz. 23.59. Głosowanie w II turze odbywać się będzie w niedzielę, 12 lipca.

 

MSWiA wyjaśnia, że zadania organów państwa w przypadku wprowadzenia stopnia alaramowego CRP określa odpowiednie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. Zgodnie z jego zapisami, w czasie obowiązywania stopnia BRAVO-CRP, m.in. wzmożone jest monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub tych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

 

Poszczególne organy monitorują i weryfikują ponadto, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, a także sprawdzają dostępność tego typu usług.

 

Wśród przewidywanych przepisami przedsięwzięć jest także m.in. zapewnienie dostępności personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów w trybie alarmowym, a także wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów kluczowych systemów i personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.

 

„Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – podkreśla resort spraw wewnętrznych i administracji. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 + 9 =