Wymóg szczepień dla dzieci w żłobkach – zgodny z prawem

Paweł Skutecki8 lipca, 20203 min

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na przepisy uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie statutów miejskich żłobków – poinformował w środę ratusz. Chodzi o to, czy warunek posiadania szczepień ochronnych, jako niezbędny do przyjęcia dziecka, jest zgodny z prawem.

Jak przekazał stołeczny ratusz, rozprawa przed WSA dotyczyła uchwalonych przez Radę Warszawy przepisów, na podstawie których warunkiem niezbędnym do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest m.in. posiadanie szczepień ochronnych. „Zapisy budziły wątpliwości niektórych rodziców, a przeciwko miastu została skierowana w tej sprawie skarga do sądu” – podał ratusz.W środę WSA uznał skargę w tej sprawie za bezzasadną. Sąd podkreślił – jak poinformował ratusz – że „warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia”.

W komunikacie urzędu podkreślono, że konstytucja reguluje powinności państwa polegające na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych – takie obowiązki spoczywają również na samorządzie.

Jak podano, WSA w swoim stanowisku dobitnie zaznaczył, że nie może być mowy o dyskryminacji dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. Zdaniem sądu, muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru i nie mogą wymagać, aby niezaszczepione maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice przestrzegają ustawowych obowiązków.

„Warunki przyjęcia dzieci do miejskich żłobków uwzględniają interes społeczny, w którym mieści się ochrona zdrowia najmłodszych dzieci, co wpisuje się w zadania własne gminy w zakresie ochrony zdrowia” – zaznaczył ratusz dodając, że ma to również wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk