Premier: Rafał Trzaskowski to taki Pinokio, któremu rośnie coraz dłuższy nos

Rafał Trzaskowski to taki Pinokio, któremu rośnie coraz dłuższy nos – mówił we wtorek w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. Określił też kandydata PO na prezydenta RP nieudacznikiem i zapominalskim Rafałem.

„Ponieważ pan Rafał Trzaskowski to jest taki Pinokio, któremu rośnie coraz dłuższy nos, to chcę mu coś przypomnieć. Chcę mu coś uświadomić. W czasach pana Trzaskowskiego PO, kiedy on był w rządzie, podnosiła podatki. Siódmy dzień już pytam – panie Trzaskowski, gdzie są te podatki, które wy obniżaliście? Bo my obniżyliśmy PIT, CIT, VAT i ZUS” – wyliczał na wiecu w Nowym Tomyśli szef rządu.

Wskazał, że największy deficyt budżetowy w ostatnich 15 latach odnotowano w Polsce w 2010 r. „Mniej więcej rok po kryzysie. 110 miliardów złotych do ówczesnego PKB to było około ośmiu procent. Tak pan Rostowski i pan Tusk nie umieli zarządzać ówczesnym kryzysem (…) Zabrali OFE, a rok później podnosili VAT z 22 na 23 procent” – mówił premier.

Podkreślił, że według najnowszych danych dochody budżetu w czerwcu były wyższe, niż w analogicznym okresie ub. roku. „To świadczy najlepiej o tym, w jaki sposób potrafiliśmy zarządzać tym kryzysem. Mimo ogromnego tąpnięcia na całym świecie, w Polsce dochody rosną. Dziękujemy przedsiębiorcom, dziękujemy pracownikom, za uczciwość” – powiedział.

Kierując swoje słowa do kandydata PO na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego podkreślił, że według danych Komisji Europejskiej Polska ma po Czechach najniższą stopę bezrobocia wśród krajów UE. „A w czasach pana Trzaskowskiego, panie Rafale, ponad dwa miliony (osób bezrobotnych – PAP). Co pan wtedy zrobił oprócz podnoszenia podatków?” – pytał szef rządu.

„W poprzednim kryzysie, który był dużo łagodniejszy niż dzisiaj – o tym mówią wszyscy komentatorzy i pisać będą o tym wszyscy historycy – nie było ani tarczy społecznej, bezrobocie urosło do ponad dwóch milionów, i to w czasie, kiedy w rządzie pana Tuska i pani Kopacz był pan Trzaskowski” – zaznaczył Morawiecki.

W czasie wiecu Morawiecki zwrócił też uwagę na sposób zarządzania Warszawą przez Rafała Trzaskowskiego, przywołując m.in. awarię oczyszczalni ścieków Czajka. „Wzrost opłat za wywóz śmieci – o 200-300 procent. Niedotrzymane obietnice: żłobki, komunikacja publiczna i wiele, wiele innych” – wymieniał.

Dodał, że „mafie reprywatyzacyjne” nie zostały przez Trzaskowskiego potraktowane w taki sposób, aby „ludziom poszkodowanym wypłacać odszkodowania”. „Czyli znowu Polska taka jak poprzednio, taką on buduje – silna dla słabych, a słaba dla mafii, grup interesu i dla silnych. To nie jest nasza Polska. Nasza Polska to Polska silna dla silnych i wyrozumiała dla słabszych, dla seniorów” – zapewnił Morawiecki.

„Rafał nieudacznik, Rafał, który oszukuje swoich wyborców. Rafał zapominalski, jak powiedziałem w Chodzieży, bo zapomina rano co powiedział wieczorem, a my mu przypomnijmy szanowni państwo” – mówił premier na wiecu.

Szef rządu wskazał, że programy społeczne wprowadzone w ostatnich latach „zamortyzowały” skutki kryzysu gospodarczego. Podkreślił też znaczenie tarcz antykryzysowych: społecznej, finansowej i samorządowej. „Nie byłoby tej tarczy, bez ścisłej współpracy z panem prezydentem. Kiedy Senat blokował, mroził, opóźniał nasze działania, pan prezydent przyspieszał. Wyobraźcie sobie, jakie nieszczęście spotkałoby Polskę, gdyby prezydent blokował ratowanie polskiej gospodarki? A tak byłoby – ale tego nie będzie na szczęście – gdyby prezydentem został pan Rafał Trzaskowski. Weto dla weta, nie bo nie, wetokracja – uniknijmy tego. Dajmy temu odpór” – zwracał się do zebranych premier.

Powiedział, że miasto Nowy Tomyśl otrzyma z „tarczy samorządowej” ponad 3 mln zł, a powiat nowotomyski ponad 10 mln zł. „To są środki z budżetu państwa polskiego. Rządowy program inwestycji lokalnych. Na drogi, na szkoły, szpitale, oświetlenie” – wymienił.

„Dzisiaj miejmy świadomość, że wybór przed Polską jest zasadniczy: albo prezydent Andrzej Duda, i wszystkie tarcze, a także szybki rozwój, tak jak już to dzisiaj widzę, albo +potrzask+ w jakim się znajdziemy. PO to Platforma Obywatelska i +trzask+, a więc nie chcemy być w +potrzasku+, chcemy szybkiego rozwoju gospodarczego, z panem prezydentem Andrzejem Dudą” – zaznaczył Morawiecki.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w woj. wielkopolskim. Odwiedził m.in. Oborniki, Chodzież, Wronki, Glinno i Nowy Tomyśl. Pojedzie również do Grodziska Wielkopolskiego, Gostynia, Jarocina i Środy Wielkopolskiej. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk