PolitykaPiS złożyło skargę do PKW na agitację łódzkiego magistratu na rzecz Trzaskowskiego

Karol Kwiatkowski6 lipca, 202010 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi na rzecz Rafał Trzaskowskiego – potwierdził to w poniedziałek PAP przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski.

Do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury została złożona skarga na agitację wyborczą prowadzoną na stronach internetowych i za pośrednictwem profili społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi na rzecz kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego – poinformował w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS (KWPiS) poseł Krzysztof Sobolewski.

„To wykorzystywanie instytucji samorządowej do prowadzenia kampanii kandydatowi KO na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu” – mówił PAP Sobolewski.

„Przecież to złamanie Kodeksu wyborczego. Tak jak jest zakaz prowadzenia kampanii na terenie instytucji rządowych, samorządowych, w budynkach samorządowych, na przykład w szkołach, tak samo ten zakaz dotyczy włączania się administracji samorządowej w kampanię” – podkreślił szef KWPiS.

Krzysztof Sobolewski dodał, że formalnie wniosek ze skargą do PKW i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną w internetowych witrynach łódzkiego magistratu złożono w piątek.

„Nie chcieliśmy tego nagłaśniać, ale skargę do PKW i prokuratury złożyliśmy formalnie już w piątek” – powiedział PAP przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku przed wiecem kandydata KO w ub. piątek umieszczono zaproszenie – baner opracowany przez komitet wyborczy KO na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim.

„Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku, przed wiecem kandydata KO w ub. piątek, umieszczono zaproszenie na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w formie oficjalnego materiału wyborczego należącego do komitetu polityka KO – powiedział PAP w niedzielę radny łódzkiego PiS Sebastian Bulak

W mediach społecznościowych, szczególnie na stronach polityków, nadal pisze się i mówi o „aferze” i złamaniu Kodeksu wyborczego. Politycy PiS, którzy w Łodzi są w opozycji wobec ekipy Hanny Zdanowskiej z PO (KO), nazywają skandalem umieszczenie w internetowej witrynie urzędu miasta zaproszenia na wiec wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odwiedził w piątek miasto i województwo. Zaproszenie oprócz tekstu zawiera oficjalne materiały wyborcze komitetu Rafała Trzaskowskiego.

„Prawie 70 proc. frekwencji to znak, że wybory prezydenckie to dla Was ważna sprawa. Dlatego przekazujemy informację, że dziś o godz. 17.00 na ul. Piotrkowskiej przed OFF-em odbędzie się otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim PS. Oczywiście jak tylko dostaniemy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łodzi, również o tym poinformujemy” – to cała treść zaproszenia na piątkowy wiec Trzaskowskiego na profilu FB Urzędu Miasta Łodzi. Pod postem jest kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Radny Bulak dodał, że wykorzystywanie stron internetowych Łodzi do działalności wyborczej nie wydarzyło się pierwszy raz.

„Łodzią rządzi prezydent Hanna Zdanowska z PO (KO), która już wcześniej miała zatargi z prawem, więc nie dziwią mnie takie nielegalne działania, zwłaszcza w kampanii wyborczej. To jest po prostu skandal, bo nie chodzi tylko o zaproszenie na wiec, tutaj – podkreślam – chodzi o umieszczenie na oficjalnym facebookowym profilu Łodzi, też oficjalnego, materiału wyborczego komitetu Rafała Trzaskowskiego” – powiedział PAP Bulak.

Rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski, uważa, że zaproszenie na wiec potraktowano na profilu miasta informacyjnie. W niedzielę Masłowski nie chciał komentować sprawy, przysłał tylko oświadczenie prasowe.

„70-procentowa frekwencja w wyborach pokazała, że łodzianie są bardzo zainteresowani wyborami prezydenckimi. Dlatego tez˙ na fanpage’u miastu pojawiła się nie tylko informacja o spotkaniu z kandydatem, ale także relacja ze spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie w postach pojawiło się zapewnienie, że dokładnie takie same co do treści i formy informacje pojawia? się z okazji wizyty w naszym mieście Andrzeja Dudy. Co więcej, taka? informacje? przesłaliśmy także do sztabu pana prezydenta. Działania te maja? charakter wyłącznie informacyjny i są realizowane w ramach kampanii profrekwencyjnej” – napisał w oświadczeniu rzecznik prezydent Łodzi.

Radny Bulak z PiS zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt – jego zdaniem – nielegalnego działania Urzędu Miasta Łodzi. Tym razem chodzi o wpisy z na profilu Rady Miasta Łodzi, gdzie kilka dni temu umieszczono zdjęcie przewodniczącego rady Marcina Gołaszewskiego (KO) w błękitnej koszulce z napisem „Rafał Trzaskowski” i logo komitetu kandydata KO. Wpis z 2 lipca jest na stronie, którą formalnie administruje urząd miasta.

We wskazanym przez radnego wpisie, oprócz zdjęcia, jest tekst z zaproszeniem łodzian na wiec Trzaskowskiego, ten sam wiec, na który zapraszano na oficjalnej stronie magistratu.

„Piątkowa wizyta kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego w Łodzi. Plus minus 44 proc. poparcia uzyskał w Łodzi Rafał Trzaskowski – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi. – To naprawdę bardzo dobry wynik. Wierzymy, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski ma możliwość zdobycia 60 proc. poparcia w naszym mieście” – napisano w poście na profilu rady miejskiej.

Przewodniczący Marcin Gołaszewski w odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego opublikowano ten tekst i jego zdjęcie w koszulce komitetu Trzaskowskiego, odsyła do urzędu miasta.

„Nie ja zarządzam profilem rady miejskiej, bo to urząd miasta zarządza tym profilem” – powiedział PAP Gołaszewski. Szef rady odpowiedział jednak na inne pytanie PAP, dlaczego pojawił się w koszulce z napisem agitującym na rzecz Trzaskowskiego na oficjalnej konferencji prasowej w godzinach swojej pracy.

„Nie uważam tego za niestosowne, bo ja jestem obywatelem, łodzianinem i tak samo mam prawo reprezentować poglądy polityczne” – odparł Marcin Gołaszewski. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 + jedenaście =