MKiDN prezentuje w internecie dzieła odzyskane przez Polskę

Odzyskane przez Polskę dzieła, wraz z historią procesu restytucji, prezentowane są na profilu MKiDN na Instagramie – poinformował resort kultury. W poniedziałek można zapoznać się z „Historią Apolla i Dafne” autorstwa Abrahama Bloemaerta.

MKiDN przypomina, że „do Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił niedawno pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego”. „To jedna z 500 strat wojennych, której restytucja zakończyła się sukcesem w ciągu ostatnich czterech lat. Wśród odzyskanych dzieł znajduje się m.in. obraz +Zima w małym miasteczku+ Maksymiliana Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcja zabytków etnograficznych, znajdująca się obecnie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi czy lekyt – naczynie antyczne z IV w. p.n.e. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” – napisano.

Podkreślono, że „Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stale monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu polskich strat wojennych, weryfikuje zdigitalizowane zbiory publiczne za granicą oraz korzysta z wielu innych możliwości w zakresie odzyskiwania utraconych dóbr kultury”.

Na stronie MKiDN podano, że „w ostatnich latach Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury, działający w strukturach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, nawiązał ścisłą współpracę z policją i prokuraturą oraz organami ścigania w innych krajach, m.in. Interpolem, Federalnym Biurem Śledczym (FBI), Homeland Security Investigations (HSI)”. „Niejednokrotnie też korzystał z pomocy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Systematycznie wzrasta liczba prowadzonych przez MKiDN spraw restytucyjnych – z 20 w 2011 r. do 80 w 2019 r.” – zaznaczono.

Wyjaśniono, że „odnalezione dobro kultury może stać się dziełem odzyskanym w przypadku pozytywnie zakończonego procesu restytucji, który wymaga przeprowadzenia badań proweniencyjnych, rekonstruujących i dokumentujących jego pochodzenie, a następnie podjęcia negocjacji lub skierowania sprawy na drogę prawną”.

„Na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Instagramie (https://www.instagram.com/mkidn_gov_pl/) prezentujemy odzyskane obiekty i historię procesu restytucji, która w ich przypadku zakończyła się sukcesem” – poinformowano.

W poniedziałek użytkownicy Instagrama mogą zapoznać się z obrazem „Historia Apolla i Dafne” autorstwa Abrahama Bloemaerta. Jak napisano, „to pierwszy przypadek w historii, kiedy dzieło sztuki będące polską stratą wojenną zostało odzyskane w wyniku wygranego procesu cywilnego”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • paolo

    18 lipca, 2020 at 11:43 pm

    Jesli tylko szwedom zabierzemy to co nam ukradli to dziki kraj nie bedzie mial nawet jednej bilioteki ze starodrukami a w muzeach beda tylko skory i kajaki vikingow,nasze lwy przed parlamentem patrza i oczekuja na powrot.

Leave a Reply

Koszyk