Trzaskowski: przedłożę projekt ustawy zwiększający kwotę wolą od podatku

Przedłożę projekt ustawy „Wszystko na rękę”, który zwiększy kwotę wolną od podatku. Wszyscy, którzy zarabiają do 30 tys. zł, będą w ogóle zwolnieni z podatku – mówił w środę kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski w Szczecinku zaznaczył, że jeśli zostanie prezydentem, a rządzący będą chcieli podnosić podatki, to z jego strony będzie weto. „Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby znowu spychać obciążenia na obywateli” – podkreślał.

Zaznaczył przy tym, że prezydent Rzeczypospolitej musi wychodzić z konkretnymi inicjatywami, które mogą pomóc obywatelom. „Przedłożę projekt ustawy, który zwiększy kwotę wolną od podatku – ustawy +Wszystko na rękę+” – zadeklarował.

„Dzisiaj system podatkowy w Polsce nie jest sprawiedliwy i niestety osoby, które najmniej zarabiają, często są obciążone podatkami ponad miarę i właśnie ustawa +Wszystko na rękę+ ma im pomóc, a mianowicie wszyscy, którzy zarabiają do 30 tys. zł będą po prostu zwolnieni z podatku, czyli osoby, które dzisiaj otrzymują płacę minimalną nie będą płacić podatku” – mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Dodał, że natomiast dla osób, których dochód wynosi między 30 tys. a 65 tys. zł – „to kwota wolna od podatku będzie wynosiła 8 tys. zł”.

Podkreślił, że podobne zobowiązania składał prezydent Andrzej Duda. „Ale niestety nie wykonał swoich obietnic” – dodał.

„Oprócz tego stworzymy taki system, który będzie zachęcał do tworzenia miejsc pracy, bo dzisiaj miejsca pracy są sprawą absolutnie podstawową i również system podatkowy powinien być tak skonstruowany, żeby nie opłacało się zatrudniać pracowników na umowy +śmieciowe+” – powiedział Trzaskowski.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegły piątek na antenie TVP Info odnosił się do zarzutów, że nie zrealizował wszystkich swoich obietnic wyborczych. „Realizowałem moje zobowiązania, znam listę tych zobowiązań, również wiem, które z nich nie zostały zrealizowane w całości, zostały zrealizowane w części” – zaznaczył.

W tym kontekście odniósł się do zarzutu, że nie zrealizował zobowiązania dotyczącego kwoty wolnej od podatku. „Nieprawda. Dzisiaj w Polsce podatki zaczynasz płacić, jeżeli zarobisz więcej niż 8 tys. zł. Czyli dla tych, którzy zarabiają najmniej, do 8 tys. zł, kwota wolna jest do 8 tys. zł” – podkreślił prezydent Duda. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk