[TYLKO U NAS] Kto zawetował więcej ustaw Bronisław Komorowski czy Andrzej Duda? Sprawdziliśmy

Karol Kwiatkowski30 czerwca, 20202 min

Bronisław Komorowski zarzucił Andrzejowi Dudzie na antenie Polsat News brak niezależności. Sprawdziliśmy ile zawetował ustaw każdy z prezydentów od 1990 r.

Każda ustawa wchodząca w życie musi zostać podpisana przez Prezydent RP. Konstytucja daje głowie państwa prawo weta, czyli wyrażenia sprzeciwu wobec ustaw, uchwalonych przez Sejm. Uprawnienie to pozwala na zawieszenie wejścia w życie aktu prawnego uchwalonego przez parlament. Jedyną ustawą, której nie można zawetować jest ustawa budżetowa.

Bronisław Komorowski podczas swojej kadencji w latach 2010-2015 zawetował cztery ustawy, w tym trzy wnioskowane przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Natomiast prezydent Andrzej Duda od 2015 roku zawetował dziewięć ustaw, w tym pięć autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Z wykresu powyżej jasno wynika, że najmniej ustaw zawetował Bronisław Komorowski, a najwięcej – w przeliczeniu na kadencję Lech Wałęsa. Największą liczbą zawetowanych ustaw może się poszczycić Aleksander Kwaśniewski, ale on jako jedyny w historii III RP był prezydentem przez dwie kadencje i w przeliczeniu na kadencje zajmuje trzecie miejsce po Lechu Kaczyńskim. Czwarty jest Andrzej Duda i ostatni Bronisław Komorowski.

Jeśli ktoś jest ciekawy jakie ustawy zawetował Andrzej Duda, to proszę kliknąć w link.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk