Morawiecki: wspólnie z prezydentem Dudą prowadzimy politykę dla wszystkich Polaków

Karol Kwiatkowski30 czerwca, 20207 min

Wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą prowadzimy politykę dla wszystkich Polaków, podzielam jego politykę i jego wartości – powiedział we wtorek w Kraśniku (Lubelskie) premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami i mieszkańcami.

Podczas spotkania w Kraśniku premier podkreślał, że rząd PiS prowadzi „politykę opartą o godność człowieka, dbałość o każdego człowieka, o kulturę polską, tradycję i tożsamość”.

Jak mówił, wie jaka jest polityka wartości prezydenta Dudy. „Wiem, na jakich wartościach opiera swoje myślenie. Ja podzielam tę politykę, te jego wartości. Wspólnie prowadzimy politykę dla wszystkich Polaków, dla całej Polski” – zapewnił szef rządu.

Morawiecki przekonywał, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest opanowana. Poinformował, że ma pierwsze – na razie niepełne – dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. „To będzie jeden z najniższych przyrostów bezrobocia w ostatnich miesiącach i w całej Unii Europejskiej. Boli mnie każdy bezrobotny, każdy dodatkowy (bezrobotny – PAP), ale dla wszystkich będziemy szukali pracy. Miarą jest porównanie do innych krajów Unii. Panie Rafale Trzaskowski, to w czasach (rządów – PAP) waszej Platformy bezrobocie wzrosło o ponad dwa miliony, a nie było takiego kryzysu jak ekonomiści nazywają ten dzisiejszy” – mówił.

Jak dodał, „sytuacja epidemiczna też jest opanowana, bo coraz mniej jest zachorowań”. „Dlatego wszystkich zapraszam: śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca. Młodsi, starsi, w sile wieku. To jest bezpieczniejsze niż (wtedy – PAP) jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła czy wszędzie indziej. Wszyscy musimy pójść do urn wyborczych. Apeluję zwłaszcza do osób, które nie poszły, bo się obawiały czegoś. Nie ma się już czego bać” – zapewnił szef rządu. (PAP)

Morawiecki podkreślił, że ostatnie lata – 2018 i 2019 rok – są okresem, którym więcej ludzi wraca do Polski z emigracji niż wyjeżdża za granicę. Wyraził nadzieję, że w obecnym roku też tak będzie. „To pierwsze takie lata w porównaniu do poprzednich 30, a szczególnie do poprzednich 15” – powiedział. „To jest najlepsza miara polityki gospodarczej, finansowej i społecznej” – ocenił.

„Obiecujemy wszystkim, że będziemy się starać tak prowadzić politykę – w zgodzie z prezydentem Andrzejem Dudą – żeby jeszcze więcej Polaków chciało tu wracać” – mówił premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie dobrej współpracy między rządem i samorządem, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. „Musi być współpraca, zgoda, spokój stabilność. Bez nerwów, bez wetowania, bez okrzyków, bez kontry dla kontry, czyli bez polityki jaką proponuje nam Platforma Obywatelska i pan Trzaskowski” – powiedział.

Najlepszym dowodem – zdaniem premiera – na to, że prezydent Andrzej Duda i rząd Zjednoczonej Prawicy chcą działać „ręka w rękę” jest wielki rządowy program inwestycji, który trafi do każdej gminy i do każdego powiatu, niezależnie od tego kto w nim sprawuje władzę, „nie patrząc na barwy polityczne”.

„Tylko wtedy, kiedy rząd, Sejm, prezydent współpracują ze sobą można szybko reagować na sytuacje takie, jaka nas spotkała i cały świat, covid 19, dramatyczna sytuacja, z której wychodzimy” – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że Polska jest dzisiaj w „bardzo dobrym miejscu”, jeśli chodzi o pandemię. „Uratowaliśmy gospodarkę, uratowaliśmy miejsca pracy i uratowaliśmy tysiące, dziesiątki tysięcy istnień ludzkich” – zapewniał szef rządu. Przekonywał, że polskie władze prowadziły w tym zakresie dobrą politykę. „Bo gdybyśmy prowadzili politykę darwinistyczną, taką jak oni, tak na zachodzie Europy – nie wiem kto im ją podpowiedział – ale tak prowadzili, zobaczcie na liczbę zgonów na milion mieszkańców” – mówił.

Premier Morawiecki wręczył samorządowcom symboliczne promesy na dotacje z Funduszu Inwestycji Samorządowych, przeznaczone na wsparcie inwestycji mających pomóc lokalnym społecznościom w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu spowodowanego koronawirusem. Łącznie samorządy powiatu kraśnickiego otrzymają ponad 17 mln zł, w tym starostwo powiatowe – 5 mln zł, a miasto Kraśnik – ponad 4 mln zł. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk