Prawie 2 tys. interwencji w całej Polsce w związku z burzami i ulewnym deszczem

Karol Kwiatkowski27 czerwca, 20203 min

Prawie 2 tys. razy interweniowali w piątek w całym kraju strażacy w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu – poinformował w sobotę PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarne st. kpt. Krzysztof Batorski.

Rzecznik komendanta głównego PSP przekazał, że minionej doby strażacy w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem interweniowali 1888 razy. „Najwięcej w województwach: śląskim (510), podkarpackim (337) i w kujawsko-pomorskim (229)” – podał.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że mimo mniejszej liczby interwencji na Podkarpaciu, ich skala była „potężna”. „Strażacy odpompowywali na raz kilka posesji, a to było liczone, jako jedna interwencja, dlatego ta liczba jest mniejsza niż na Śląsku” – tłumaczył.

„W przypadku Podkarpacia strażacy ewakuowali ponad stu osób z różnych miejsc. W tej chwili na miejscu mamy kompanie przeciwpowodziowe: jedną z woj. świętokrzyskiego, która się nazywa „Kielce”, i z woj. małopolskiego kompanię, która się nazywa „Krakus 2″. Łącznie w działaniach bierze udział ponad 1000 strażaków” – powiedział.

Wskazał również, że minionej doby główne działania strażaków dotyczyły pompowania wody. „Strażacy interweniowali też przy zabezpieczaniu dachów, bo niektóre zostały uszkodzone, oraz zabezpieczaniu workami z piachem niektórych miejsc pompowania wody, a także przy usuwaniu powalonych drzew” – dodał.

Poinformował także, że od północy do godziny 6 rano w sobotę straż pożarna interweniowała 186 zdarzeniach. „Najwięcej w woj. śląskim (164). Interwencje dotyczą głównie pompowania piwnic” – mówił.

Od kilku dni przez Polskę przechodzą gwałtowne burze, w trakcie, których występują opady gradu i ulewne deszcze, które mogą powodować wielomilionowe straty w infrastrukturze. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk