Od 1 lipca można wnioskować o 300 zł dla każdego uczącego się dziecka

Paweł Skutecki26 czerwca, 202016 min

Od 1 lipca rodzice po raz kolejny będą mogli składać wnioski online o 300 zł dla każdego uczącego się dziecka – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha. Przypomniała, że w tym roku nie trzeba składać wniosków w programie „Rodzina 500 plus”.

„Realizowany od kilku lat program +Dobry start+ został zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od 1 lipca rodzice po raz kolejny będą mogli składać wnioski o dofinansowanie w wysokości 300 zł dla każdego uczącego się dziecka” – powiedziała PAP wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Przypomniała, że w tym roku wniosków nie trzeba składać w programie „Rodzina 500 plus”. Jest tak dlatego, że na podstawie wniosków składanych w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane do 31 maja 2021 r. Z kolei rodzice i opiekunowie, którzy nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko dopiero się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu.

Wiceminister Socha powiedziała PAP, że wszystkie programy, które zostały wprowadzone przez rząd w poprzedniej kadencji – w tym „Rodzina 500 plus” i „Dobry start” – będą utrzymane i nie są w nich planowane żadne zmiany.

„One się cieszą ogromnym powodzeniem. Sądzę, że program 500 plus ma też duży wkład w to, że Polacy wracają do kraju. Miałam w ostatnim tygodniu wideospotkanie z Polkami mieszkającymi na Wyspach Brytyjskich, rozmawiałyśmy o tym, jak to jest wychowywać dzieci w Wielkiej Brytanii. Większość pań, z którymi rozmawiałam, planuje w jakimś konkretnym horyzoncie czasowym powrót do Polski” – powiedziała wiceminister.

Dodała, że kończą się również prace nad strategią demograficzną, w której rząd chce „bardzo szeroko podejść do wspierania rodzin i tworzenia dobrych warunków do wychowywania dzieci w Polsce”. „Będziemy chcieli nadal tworzyć dobrą atmosferę wokół rodzin” – podkreśliła.

„Pan prezydent Andrzej Duda w karcie rodziny wskazał kilka obszarów, w których chcemy wspierać rodzinę. Zwracam uwagę na punkt dotyczący rynku pracy przyjaznego rodzinom – w tym obszarze udało nam się sporo osiągnąć przy okazji pandemii, mam na myśli skokowe upowszechnienie pracy zdalnej. Będziemy chcieli z tego doświadczenia korzystać i do tego zachęcać” – wskazała wiceminister Socha.

Świadczenie „Dobry start” w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Wniosek o świadczenie można składać online od 1 lipca przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie „Dobry start” nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Paweł K.

    26 czerwca, 2020 at 5:53 pm

    Kolejny zasiłek z mopsu jak 500+ za pieniądze polskich naiwnych podatników! Zgroza! Już nikt nie będzie pracować w tym kraju, bo i po co?! Tylko frajerzy!
    „VII nie kradnij!” Dekalog/ST/NT Biblia ; „Kto nie pracuje niech nie je!” św. Paweł Listy, NT/Biblia.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk