ZagranicaW Niemczech odsłonięto pomnik Lenina

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dwumetrowy posąg Władimira Lenina został wzniesiony w mieście Gelsenkirchen z inicjatywy Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec, poinformował przedstawiciel partii Peter Weisspfening.

„Statua została odlana w Czechosłowacji w 1957 roku. Był to pierwszy wolnostojący pomnik Lenina w Czechosłowacji. Kupiliśmy go w serwisie eBay od sprzedawcy z Austrii – po Aksamitnej Rewolucji znalazła się tam. Postanowiliśmy go odkupić i postawić, ponieważ na zachodzie Niemcy nie miały jeszcze ani jednego popiersia ani pomnika Lenina” – powiedział Weisspfening.

Jak poinformował przedstawiciel Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec, mowa o żeliwnym odlewie o wysokości ponad dwóch metrów, stojącym na cokole ozdobionym tabliczką z informacją o Leninie. Decyzja o wzniesieniu pomnika początkowo wywołała protest administracji miejskiej, partii prawicowych, a także centrystyczno-konserwatywnej CDU.

 EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Dostawca: PAP/EPA.

„To jest po prostu hańba. Ten potwór jest odpowiedzialny za zagładę dziesiątek milionów istnień ludzkich. Chętnie bym wysadził ten pomnik w powietrze” – napisał Piotr Zychowicz, redaktor naczelny magazynu „Do Rzeczy Historia”.

„Józef Mackiewicz zawsze przypominał że komunizm nie był rosyjski ale przyszedł z Zachodu jak Marks z Leninem” – skomentował to historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 − cztery =