Rząd nie obawia się kontroli NIK

Karol Kwiatkowski19 czerwca, 20204 min

Nie obawiamy się kontroli NIK; rząd podejmował decyzje dot. organizacji wyborów 10 maja na podstawie specustawy covidowej; jesteśmy przekonani, że działania zostały podjęte zgodnie z prawem – zapewnił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Najwyższa Izba Kontroli – na wniosek wiceszefa klubu Lewicy Krzysztofa Śmiszka – przeprowadzi kontrolę w kancelarii premiera, Ministerstwie Aktywów Państwowych, Poczcie Polskiej i PWPW ws. organizowania i przygotowań do wyborów prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja. Planowany termin rozpoczęcia czynności kontrolnych to czerwiec br.

Müller – pytany w piątek w Radiu Zet, czy rząd obawia się tej kontroli – podkreślił, że rząd podejmował decyzje dotyczące organizacji wyborów 10 maja na podstawie specustawy covidowej. „Jesteśmy przekonani, że działania zostały podjęte zgodnie z prawem” – oświadczył. „To jest uprawnienie NIK, w związku z tym, jeżeli uważa, że należy przeprowadzić taką kontrolę, to oczywiście może to zrobić” – dodał.

„Nie obawiamy się kontroli NIK. Premier, część administracji publicznej podejmowali działania po to, aby zrealizować konstytucyjny wymóg przeprowadzenia wyborów prezydenckich w terminie” – oświadczył rzecznik rządu.

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek złożył 8 maja wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli w KPRM i Ministerstwie Aktywów Państwowych „celem dokładnego przedstawienia i analizy wydatków i działań KPRM i Ministerstwa związanych z przeprowadzeniem wyborów prezydenta RP w 2020 r.” Chodzi o wybory prezydenckie, które w trybie korespondencyjnym miały odbyć się 10 maja.

We wniosku Śmiszek napisał, że „zlecenie druku kart i pakietów wyborczych bez istnienia podstawy prawnej stanowi nie tylko przekroczenie uprawnień, ale także wyrządza skarbowi państwa znaczne straty finansowe”.

W odpowiedzi datowanej na 15 czerwca prezes NIK Marian Banaś poinformował Śmiszka, że „NIK podejmie przygotowania do kontroli doraźnej specjalnej w następujących podmiotach: KPRM, MAP, Poczta Polska SA oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA”. Banaś napisał, że planowany termin rozpoczęcia czynności kontrolnych to czerwiec br.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk