Jest projekt ustawy zakładający zakaz reprywatyzacji budynków z lokatorami

Karol Kwiatkowski12 czerwca, 20204 min

W poniedziałek złożymy projekt ustawy, która zakłada zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów – poinformował w piątek przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Projekt przewiduje także pilną wypłatę odszkodowań pokrzywdzonym reprywatyzacją.

Złożenie projektu ustawy wiceminister sprawiedliwości wraz z członkiem komisji weryfikacyjnej Pawłem Lisieckim (PiS), zapowiedzieli na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Kaleta z Lisieckim wezwali prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski do tego, aby pilnie wycofać z sądu sprawy, które wytoczył ponad dwustu mieszkańcom Warszawy pokrzywdzonym reprywatyzacją. Mieszkańcom tym – przypomniał wiceszef MS– dzięki działaniom komisji weryfikacyjnej przysługują odszkodowania.

„W związku z tym, że Rafał Trzaskowski skarży te sprawy do sądu, przygotowaliśmy projekt ustawy, który skutkuje tym, że pieniądze, które komisja odzyskała dla Warszawy, mają być przekazane na Fundusz Reprywatyzacji. To z kolei spowoduje, że sprawy, które wytoczyło miasto mieszkańcom, zostaną umorzone, a minister finansów wypłaci odszkodowania na podstawie decyzji komisji tym mieszkańcom” – poinformował Kaleta.

Jak wyjaśnił, projekt ustawy zakłada ponadto zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów.

Proponowany projekt znowelizuje Ustawę o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Ma zostać złożony w Sejmie w poniedziałek.

Przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawy Jan Śpiewak, znany z zaangażowania w sprawy warszawskiej reprywatyzacji, do zapowiedzi odniósł się na Twitterze.

Jak podkreślił, „złożenie ustawy blokującej raz na zawsze dziką reprywatyzację kamienic wraz z lokatorami” byłoby wielkim przełomem, a zarazem zakończyłoby dramat tysięcy ludzi. „Czekamy na ustawę i poparcie jej przez wszystkie kluby sejmowe. To test na przyzwoitość” – napisał Śpiewak.

Kaleta z Lisieckim wezwali Trzaskowskiego, by pilnie wycofał z sądu sprawy, które wytoczył ponad 200 mieszkańcom Warszawy pokrzywdzonym reprywatyzacją.

„W związku z tym, że Rafał Trzaskowski skarży te sprawy do sądu, przygotowaliśmy projekt ustawy, który skutkuje tym, że pieniądze, które komisja odzyskała dla Warszawy, mają być przekazane na Fundusz Reprywatyzacji. To z kolei spowoduje, że sprawy, które wytoczyło miasto mieszkańcom, zostaną umorzone, a minister finansów wypłaci odszkodowania na podstawie decyzji komisji tym mieszkańcom” – wyjaśniał Kaleta.

(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk