[DUŻO ZDJĘĆ] Abp. Jędraszewski: Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 20204 min

Z zewnątrz dochodzą groźby wobec osób, które nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka; współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary – mówił metropolita krakowski abpMarek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała.

W czwartek w Krakowie odbyła się centralna procesja Bożego Ciała. Rozpoczęła się ona poranną mszą św. na Wawelu, a następnie traktem królewskim udała się na Rynek, gdzie zakończyła się przy ołtarzu przed Kościołem Mariackim.

Jak mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, Kościół żyje „wielką tajemnicą wiary”, a także „żyje Eucharystią i z Eucharystii”. „Od XIII wieku tajemnicę tę publicznie ukazuje całemu światu podczas uroczystości Bożego Ciała” – wskazywał.

Przypomniał, że uroczystość ta po raz pierwszy obchodzona była w Belgii w 1246 r., a 1317 r. została ona ustanowiona dla całego Kościoła zachodniego. „Zaledwie trzy lata później, w 1320 roku, wprowadził ją do Polski biskup krakowski Nankier. W tym roku obchodzimy 700-lecie tego wiekopomnego wydarzenia” – podkreślił.

Metropolita nawiązywał także do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty. „Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna” – mówił abp Jędraszewski.

Jego zdaniem, „tego rodzaju ideologie (…) znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej ojczyźnie”. „To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać” – zadeklarował. „Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary i naszej wierności wobec Boga” – wskazał.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk