Premier: cieszę się, że Grupa Wyszehradzka wypracowała konsensus wobec Funduszu Odbudowy

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 20204 min

Cieszę się, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów państw V4.

Czwartkowe rozmowy premierów V4 w Lednicach na Morawach dotyczyły stanowiska ws. propozycji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 i projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Lednice, Czechy, 11.06.2020. Premier RP Mateusz Morawiecki (2L), premier Węgier Viktor Orban (P), premier Czech Andrej Babis (2P) i premier Słowacji Igor Matovic (L) podczas konferencji prasowej szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w pałacu w miejscowoœci Lednice w Czechach, 11 bm. (kf) PAP/Wojciech Olkuœnik

Szef polskiego rządu powiedział, że odpowiedź, która jest przygotowana i negocjowana we wstępnej fazie w UE jest potrzebna. „Jest potrzebna dlatego, że ten kryzys jest bezprecedensowy” – podkreślił.

„On uderza bardzo mocno we wszystkie kraje Unii Europejskiej i powoduje, że inwestycje prywatne cofają się, jest mniej tych inwestycji prywatnych. W to miejsce powinny wejść inwestycje publiczne, inwestycje w różnych wymiarach infrastrukturalnych: budowanie dróg, kolei, mostów, ale także infrastruktura światłowodowa, energetyczna, ale także poprawa stanu środowiska, poprawa edukacji i wiele innych działań inwestycyjnych” – dodał.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy” – podkreślił.

Premier Morawiecki ocenił, że dodatkowe 750 mld euro bardzo pomogą w odbiciu się po kryzysie. „Dzisiaj wszystkie nasze kraje, Polska w szczególności, wkładają dużo środków z budżetu, dużo środków ze Skarbu Państwa na ratowanie miejsc pracy, ratowanie przedsiębiorstw przed bankructwem i my tą wartość gospodarczą niejako przechowujemy przez czas kryzysu i w ślad za tym jesienią/zimą potrzebne będą nowe, kolejne środki na rozruszanie gospodarki po kryzysie. Dlatego tak się cieszę, że dzisiaj uwspólniliśmy nasze cele, nasze patrzenie na ten Europejski Fundusz Odbudowy i podkreśliliśmy, że przede wszystkim potrzebna jest tutaj elastyczność w wydawaniu tych środków” – dodał. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk