WiadomościPremier: cieszę się, że Grupa Wyszehradzka wypracowała konsensus wobec Funduszu Odbudowy

Karol Kwiatkowski11 czerwca, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Cieszę się, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów państw V4.

Czwartkowe rozmowy premierów V4 w Lednicach na Morawach dotyczyły stanowiska ws. propozycji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 i projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Lednice, Czechy, 11.06.2020. Premier RP Mateusz Morawiecki (2L), premier Węgier Viktor Orban (P), premier Czech Andrej Babis (2P) i premier Słowacji Igor Matovic (L) podczas konferencji prasowej szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w pałacu w miejscowoœci Lednice w Czechach, 11 bm. (kf) PAP/Wojciech Olkuœnik

Szef polskiego rządu powiedział, że odpowiedź, która jest przygotowana i negocjowana we wstępnej fazie w UE jest potrzebna. „Jest potrzebna dlatego, że ten kryzys jest bezprecedensowy” – podkreślił.

„On uderza bardzo mocno we wszystkie kraje Unii Europejskiej i powoduje, że inwestycje prywatne cofają się, jest mniej tych inwestycji prywatnych. W to miejsce powinny wejść inwestycje publiczne, inwestycje w różnych wymiarach infrastrukturalnych: budowanie dróg, kolei, mostów, ale także infrastruktura światłowodowa, energetyczna, ale także poprawa stanu środowiska, poprawa edukacji i wiele innych działań inwestycyjnych” – dodał.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj Grupa Wyszehradzka wspólnie była w stanie wypracować konsensus, wspólne stanowisko wobec tego Funduszu Odbudowy” – podkreślił.

Premier Morawiecki ocenił, że dodatkowe 750 mld euro bardzo pomogą w odbiciu się po kryzysie. „Dzisiaj wszystkie nasze kraje, Polska w szczególności, wkładają dużo środków z budżetu, dużo środków ze Skarbu Państwa na ratowanie miejsc pracy, ratowanie przedsiębiorstw przed bankructwem i my tą wartość gospodarczą niejako przechowujemy przez czas kryzysu i w ślad za tym jesienią/zimą potrzebne będą nowe, kolejne środki na rozruszanie gospodarki po kryzysie. Dlatego tak się cieszę, że dzisiaj uwspólniliśmy nasze cele, nasze patrzenie na ten Europejski Fundusz Odbudowy i podkreśliliśmy, że przede wszystkim potrzebna jest tutaj elastyczność w wydawaniu tych środków” – dodał. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 − jedenaście =