Dziś decyzja co do otwarcia granic

Karol Kwiatkowski10 czerwca, 202012 min

Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane; decyzje będą ogłoszone w najbliższych nie tyle dniach, co godzinach – powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ podkreślił, że decyzje dotyczące otwarcia granic zależą od rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, od decyzji MSWiA oraz opinii MSZ

„Różne warianty dotyczące ewentualnego otwarcia granic są rozważane” – powiedział Szynkowski vel Sęk. „Dyskusja się w tej chwili finalizuje i decyzje będą ogłoszone w najbliższych nawet nie tyle dniach, co godzinach” – dodał wiceszef resortu dyplomacji.

Już w maju niektóre państwa UE zapowiedziały stopniowe znoszenie obostrzeń i otwieranie granic od czerwca. Od zeszłego tygodnia obywatele państw UE mogą podróżować do Włoch, swoje granice otwiera też Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca, a Hiszpania otworzy się 22 czerwca.

Część państw rezygnuje także z kontroli na granicach i konieczności kwarantanny dla obywateli wybranych innych państw. Obecnie bez obostrzeń można podróżować między Czechami, Słowacją a Węgrami czy Austrią. Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który wciąż ma zamknięte granice dla sąsiadów. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dr. Paul Kopetzky

    10 czerwca, 2020 at 10:12 am

    „Granice, granice, mury, zasieki, granice, ludzie bez twarzy, ludzie bez serc…” Maanam/Kora RIP

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk