Minister rolnictwa: odbudujemy rynki polskiej żywności

Karol Kwiatkowski6 czerwca, 20204 min

Państwo nie może pozostawić „niewidzialnej ręce rynku” decydowania o produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego; Krajowa Grupa Spożywcza nastawiona jest na stabilizację rynku – powiedział „Naszemu Dziennikowi” minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu dziennika szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zapytany został, czy Krajowa Grupa Spożywcza nadal ma rację bytu. „Nikt od koncepcji Krajowej Grupy Spożywczej nie odszedł. Jej szkieletem będzie Krajowa Spółka Cukrowa, która oprócz przerobu buraków zajmuje się produkcją skrobi ziemniaczanej, a także przetwórstwem warzyw, produkcją cukierków. W zasobach spółki jest też nowoczesny młyn” – podkreślił.

Ardanowski zaznaczył, że prace nad tworzeniem KGS przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych i przeszło do fazy analitycznej. „Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy zakończy się organizacja Grupy” – powiedział. Jak dodał, MAP pracuje też nad utworzeniem polskiej sieci handlowej tak, aby na rynku krajowych mieć gdzie sprzedawać rodzime owoce i warzywa.

Zapytany, czy powstanie Grupy przyniesie profity rolnikom, szef MRiRW mówił o odejściu od doktryny neoliberalnej, według której państwo jest „nocnym stróżem”, a wszystko ma wyregulować rynek.

„Państwo, na ile pozwolą na to regulacje UE, będzie wspierało rolników będących najczęściej najsłabszym ogniwem łańcucha żywności. To oni ponoszą największe koszty i mają najmniejsze profity. Państwo nie może pozostawić +niewidzialnej ręce rynku+ decydowania o produkcji żywności i bezpieczeństwa żywnościowego. Dlatego Krajowa Grupa Spożywcza nastawiona jest na stabilizację rynku, a nie na prostą interwencję, która w większości przypadków jest w Unii Europejskiej zakazana” – powiedział minister rolnictwa.

Wyjaśnił, że firmy działające pod auspicjami KGS będą skupować i przetwarzać nadwyżki surowców rolnych z rynku na własne ryzyko i na własny koszt. „Ma to wyeliminować drastyczne obniżanie cen przez pośredników, odbywające się pod hasłami mechanizmów rynkowych” – podkreślił Ardanowski.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk