Kosiniak-Kamysz chce wszystkich handlowych niedziel do końca roku

Paweł Skutecki5 czerwca, 202014 min

Będziemy wnioskować o umożliwienie handlu we wszystkie niedziele do końca roku – zapowiedział kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta RP prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Chce też przedłużenia okresu zwolnienia z płacenia składek ZUS.

Jego zdaniem handel w niedziele stworzy szanse dla pracowników i właścicieli sklepów oraz punktów usługowych na odrobienie strat spowodowanych ograniczeniami związanymi z pandemią. „Nie proponuję uwolnienia (niedziel dla handlu -PAP) na stałe, ale tylko na ten rok z uwagi na kryzys” – powiedział Kosiniak- Kamysz na konferencji prasowej w piątek w Lublinie.

Zapowiedział złożenie projektu zmiany ustawy, w którym miałby się znaleźć zapis o zawieszeniu do końca roku 2020 przepisów dotyczących harmonogramu eliminacji niedziel handlowych. Dzięki temu wszystkie niedziele w roku 2020 byłyby niedzielami handlowymi.

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy chcieli już te ustawę przedstawić. Wszystko zależy od marszałek Sejmu, czy ją podda pod głosowanie, czy nie” – powiedział prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w czerwcu mikroprzedsiębiorcy będą już musieli już zapłacić składki ZUS. „Będę wnioskował o przedłużenie na kolejne trzy miesiące zamrożenia poboru składek ZUS-owskich, przynajmniej w tych firmach, które dzisiaj (tego) nie miały, a tak naprawdę wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u to jest jeden z moich głównych postulatów wyborczych” – powiedział.

Pytany o przyjętą przez Sejm, zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawę o dodatku solidarnościowym, przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 i o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych, Kosiniak-Kamysz ocenił, że to „działanie kampanijne pana prezydenta”.

„Ja zagłosowałem za tym rozwiązaniem pana prezydenta, choć ono nie jest idealne. Troszkę inaczej było przedstawiane, później doszło do tego, że to jest uzupełnienie zasiłku dla bezrobotnych, a nie zastąpienie, a nie dołożenie do zasiłku dla bezrobotnych, tu jest trochę rozczarowania” – powiedział prezes PSL.

Zaznaczył, że ustawa została złożona przez prezydenta po roku od złożenia poprzedniej. „Miała być aktywna prezydentura. Przez rok czasu prezydent Duda nie złożył żadnej ustawy, ostatnią złożył w czerwcu 2019 roku. Dopiero teraz przed samymi wyborami składa kolejną. Jedna ustawa w ciągu roku. To nie wygląda spektakularnie” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • PI Grembowicz

    5 czerwca, 2020 at 6:49 pm

    (…),/(…),/(…)…!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk