Gowin o podaniu terminu wyborów

Spodziewam się, że w środę, najdalej w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich – mówił szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Lider Porozumienia mówił w sobotę w RMF FM, że wszystko wskazuje na to, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. „Od 6 sierpnia będziemy znali nazwisko nowego prezydenta Polski. Wierzę, że będzie nim ponownie pan prezydent Andrzej Duda” – oświadczył.

Pytany, kiedy marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów, Gowin wyraził przekonanie, że będzie to kolejny tydzień. „Wszystko wskazuje na to, że Senat zgłosi swoje poprawki do ustawy w poniedziałek. Wtedy we wtorek zostaną one ocenione – przyjęte bądź odrzucone – przez Sejm i to otwiera drogę do decyzji pani marszałek Witek. Spodziewam się, że to będzie środa, najdalej czwartek” – mówił Gowin.

„Te obawy polityków Koalicji Obywatelskiej, że my, obóz z Zjednoczonej Prawicy i sama pani marszałek Witek będziemy chcieli ograniczyć czas na zbieranie podpisów przez Rafała Trzaskowskiego są wyssane z palca. Reguły tego wyścig prezydenckiego powinny być uczciwe i obóz Zjednoczonej Prawicy stanie na straży uczciwości tych zasad” – zapewnił szef Porozumienia.

Gowin mówił też o możliwych do zaakceptowania przez PiS poprawkach opozycji do ustawy ws. organizacji wyborów prezydenckich, m.in. o propozycji PSL mówiącej o tym, by głosowanie trwało od 6.00 do 23.00. „To jest rozwiązanie, które możemy przeanalizować. Osobiście nie miałbym nic przeciwko temu, żeby czas wyborów został wydłużony, ale niestety, zgodnie z polską konstytucją muszą one zamknąć się w jednej dobie” – podkreślił.

Gowin poinformował też, że według jego wiedzy, poprawka zgłoszona przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (Lewica), zgodnie z którą ustawa ta miałaby wejść w życie 6 sierpnia zostanie wycofana. „Jeśli nie zostanie wycofana to zostanie odrzucona głosami senatorów Zjednoczonej Prawicy i opozycji” – przekazał.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk