Mateusz Morawiecki zapowiada zmiany w obostrzeniach

Magdalena Targańska27 maja, 202015 min

Od najbliższej soboty nastąpi zmiana zasad dotycząca noszenia maseczek; w przestrzeniach ogólnodostępnych noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach czy w kinach maseczki będą wciąż obowiązkowe.

Premier podkreślił na konferencji prasowej w środę, że w związku m.in. z rosnącą liczbą powrotów do zdrowia osób, które były zakażone koronawirusem, znoszone będą niektóre obostrzenia. Jak zaznaczył, „od najbliższej soboty od 30 maja sporo się zmienia”.

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. „Będzie obowiązywała jedna generalna zasada: w przestrzeniach ogólnodostępnych, jeżeli to będzie tylko możliwe, zachowanie dystansu dwumetrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek” – poinformował premier.

Jak zaznaczył, „zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie bezpiecznie da się zachować dystans, jeżeli odpowiednio do tego zostaną przygotowane warunki, na przykład restauracja, zakład fryzjerski czy inne zakłady usługowe”.

„Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu – to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu” – zapowiedział premier.

Poinformował także, że podobne ograniczenia przestają od soboty obowiązywać w gastronomii, ale zaznaczył, że nadal będzie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach i gastronomii przy doprowadzeniu do stołu lub wyjściu do toalety.

Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób; ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że organizacja takich wydarzeń będzie regulowana przez GIS i wojewodów.

„Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa” – podkreślił Morawiecki. Zastrzegł, że dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

„Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane” – zaznaczył szef rządu.

Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że „instytucje kultury, jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu, te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych”.

Poinformował, że „wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby”. „Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń” – mówił.

Powiedział, że wesela będą mogły odbywać się od 6 czerwca z udziałem 150 gości.

„Jeżeli chodzi o kult religijny – już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego” – powiedział Morawiecki.

 

 

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • PI Grembowicz

  27 maja, 2020 at 12:09 pm

  Pierwszy, ok, lecz co z uczelniami?! Nadal są zamknięte!
  Dalej nie będzie w Polsce inteligencji!
  Klasa robotnicza ma nadal rządzić?! To już ładne kilkadziesiąt lat /vide PKWN, PZPR (PPR+PPS), PSL/ZSL, UB/SB and more…/.
  =-O 😉 🙂 :-! :O 😀 O:-)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk