Premier ma nadzieję, że uczniowie wrócą do szkół najpóźniej od września

Paweł Skutecki26 maja, 202013 min

Nadzieję, że najpóźniej od września uczniowie wrócą do klas szkolnych – wyraził we wtorek w rozmowie z kanałem „MaturaToBzdura.tv” w serwisie YouTube premier Mateusz Morawiecki. Decyzja, czy może wrócą tam jeszcze na ostatnie tygodnie czerwca podjęta zostanie w ciągu tygodnia, maksymalnie 10 dni.

Premier zapewniał, że podczas tegorocznych matur we wszystkich szkołach przygotowane zostaną warunki dla utrzymania odpowiedniego dystansu między zdającymi egzaminy, sale będą zdezynfekowane. Podkreślił, że nie będzie jednak konieczności zakładania maseczki w trakcie pisania egzaminu.

Szef rządu przypomniał, że nie odbędą się w tym roku maturalne egzaminy ustne.

Pytany, czy w tym roku uczniowie wrócą do stacjonarnych lekcji w szkołach odpowiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Przypomniał, że od 25 maja rząd umożliwia prowadzenie zajęć opiekuńczo-dydaktycznych dla szkół podstawowych, a następnie konsultacji także dla uczniów, którzy będą chcieli poprawić swoje oceny.

„A czy jeszcze w tym roku, w kolejnym tygodniu wrócimy na te trzy ostatnie tygodnie czerwca, to wraz z ministrem zdrowia, ministrem edukacji narodowej podejmiemy te decyzję w ciągu najbliższego tygodnia, maksymalnie 10 dni” – poinformował Morawiecki.

Szef rządu chwalił nauczycieli i dyrekcje szkół za organizowanie i prowadzenie lekcji on-line, jednak oceniał, że nic nie zastąpi uczniom nauki stacjonarnej w klasach.

„Mam nadzieję, że najpóźniej od września z powrotem wrócimy do klas szkolnych” – dodał premier.

Pytany, czy w przyszłości placówki oświatowe będą przygotowane na wypadek kolejnych epidemii, odparł, że trzeba przyjąć założenie, że epidemia może wrócić jesienią. Premier zapewniał, że w razie nawrotu epidemii jesienią placówki oświatowe będą pod wieloma względami lepiej przygotowane, zarówno w zakresie organizacji procesu edukacyjnego, jak i pod kątem środków ochrony osobistej m.in. dzięki obecnemu doświadczeniu. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • PI Grembowicz

  26 maja, 2020 at 6:18 pm

  Czy to aby nie przesada?!
  A co z uczelniami?! Rok akademicki się nie skończył, nie ma sesji…
  To i nie będzie znowu inteligencji; a to już trwa tak średnio od czasu PKWN /1944-1945 r./.
  Więc co z nami będzie?! Znowu PRL?! Bis?! Tym razem?! Demokracja ludowa bis!
  =-O 😉 🙂 :-! :O 😀 O:-)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk