Kolejny sondaż, w którym PiS traci samodzielną większość w Sejmie

Paweł Skutecki24 maja, 202014 min

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, PiS straciłby samodzielną większość – wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl.

Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, na którą formację oddaliby głos w wyborach parlamentarnych – informuje w niedzielę portal.

„Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. To daje 226 miejsc w Sejmie. Taki wynik oznacza spadek poparcia o 3,9 pkt proc. w porównaniu do ostatniego badania Estymatora przeprowadzonego w dniach 14-15 maja. Jednocześnie to zmniejszenie liczby mandatów PiS o 9 w porównaniu do wyborów parlamentarnych z października 2019 roku. W takim układzie, PiS straciłoby samodzielną władzę, do której konieczne jest 231 mandatów” – czytamy.

„Drugie miejsce zajęła w sondażu Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26,1 proc. (+8,8 pkt proc.). W takim układzie KO miałaby w Sejmie 123 mandaty – to o 11 mniej, niż w ubiegłorocznych wyborach” – informuje DoRzeczy.pl.

„Najniższy stopień podium należy do Koalicji Polskiej. Ludowcy i Kukiz’15 mogą liczyć na głos 11,9 proc. respondentów (-2,2 pkt proc.). W przeliczeniu na mandaty taki wynik daje 55, a to o 25 więcej, niż w ostatnim głosowaniu” – pisze portal.

Na Lewicę oddanie głosu zadeklarowało 11,6 proc. badanych (-1,2 pkt proc.), Taki wynik daje 45 miejsc w Sejmie – o 4 mniej, niż w wyborach z 13 października 2019 roku.

Konfederacja uzyskała 6,6 proc. (-2,3 pkt proc.). „Z takim wynikiem konfederaci mieliby w Sejmie 10 miejsc, czyli o jedno mniej, niż obecnie. Inną partię wskazało w badaniu 1,9 proc. respondentów. Tutaj odsetek wzrósł o 0,8 pkt proc.” – czytamy w portalu.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc. (+11 pp w stosunku do badania z 14-15 maja) – informuje DoRzeczy.pl. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • PI Grembowicz

    24 maja, 2020 at 11:39 am

    Spokojnie, zasiłki 500+ i inne, socyalizm, demoracja, sprzeciw wobec głupoty i chamstwa PO/SLD/lewicy/pederastow, UE…itp. Wygrają! Więc będzie ciąg dalszy, lecz w nowym rozdaniu i mutacji, co już zresztą mialo miejsce. Nic nowego pod sloncem! Ot cały paradox wybieralnosci, parlamentaryzmu i sejmikowitosci.
    Poland.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk