Kto się wzbogacił podczas pandemii? Sprawdź

Fortuny amerykańskich miliarderów od połowy marca wzrosły o łącznie 434 mld USD – wynika z raportu organizacji Americans for Tax Fairness (ATF). Najwięcej zyskali najbogatsi z nich oraz działający w branży nowych technologii.

To dane za okres od 18 marca do wtorku. Zgodnie z raportem największe zyski wśród miliarderów w tym okresie odnotowali szef Amazona Jeff Bezos (34,6 mld dolarów) oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 mld dolarów).

18 marca – jak zauważa portal Fox News – notowania na amerykańskich giełdach spadły już o ok. 29 proc. w porównaniu do 19 lutego.

Przez minione dwa miesiące majątek miliarderów wzrósł łącznie z 2,948 bln do 3,382 bln dolarów. Największe zyski – 76 mld dolarów – zanotowała pierwsza piątka najbogatszych, w której są Bezos i Zuckerberg. Jeden z bardziej imponujących przyrostów w ujęciu procentowym odnotował dyrektor wykonawczy Tesli Elon Musk – o 48 proc. Od połowy marca – jak wynika z raportu bazującego na danych magazynu „Forbes” – liczba miliarderów w USA wzrosła o 16 i obecnie jest ich 630. Niektórzy z tych najbogatszych Amerykanów stracili jednak w trakcie epidemii, m.in. ci działający w branży turystycznej oraz w handlu detalicznym.

Wzrost majątków miliarderów pokazuje, jak pandemia koronawirusa „przysłużyła się największym i najbardziej zorientowanym na technologię firmom” – pisze portal telewizji CNBC. Przypada to na okres, w którym „siła robocza mierzy się z największym kryzysem gospodarczym we współczesnej historii” – dodaje.

Zgodnie z danymi ministerstwa pracy bezrobocie w USA wzrosło do 17,2 proc. To poziom, którego nie odnotowano od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933.

„Pandemia pokazała śmiertelne konsekwencje rosnących nierówności majątkowych, a miliarderzy są jaskrawym symbolem tej nierówności” – twierdzi Frank Clemente z Americans for Tax Fairness.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk