Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem rumuńskiego rządu

Solidarność z innymi państwami naszego regionu jest dzisiaj kluczowa. Nasz partner z Inicjatywy Trójmorza – Rumunia – szuka optymalnych rozwiązań wyjścia z kryzysu i poprosił nas o podzielenie się rozwiązaniami polskich Tarcz: antykryzysowej i finansowej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Premiera podała w czwartek przed południem, że odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawiecki z premierem Rumunii.

„Solidarność z innymi państwami naszego regionu jest dzisiaj kluczowa. Nasz partner z Inicjatywy Trójmorza – Rumunia – szuka optymalnych rozwiązań wyjścia z kryzysu i poprosił nas o podzielenie się rozwiązaniami polskich Tarcz: antykryzysowej i finansowej” – oświadczył Morawiecki we wpisie na Facebooku.

Dodał, że razem z szefem operatora Tarczy Finansowej Polski Fundusz Rozwoju Pawłem Borysem oraz przewodniczącym polsko rumuńskiej izby handlowej Gheorghe Marian Cristescu zaprezentował premierowi Ludovicowi Orbanowi, jego gabinetowi i rumuńskim instytucjom rozwoju zasady na jakich polskie firmy otrzymują „szybkie i solidne wsparcie, które pozwala chronić miejsca pracy”.

„Kilka miesięcy temu państwa na całym świecie stanęły przez dylematem: ratować społeczeństwo czy gospodarkę. Ale to jest fałszywy wybór. Bo nie ma gospodarki bez ludzi. Wiele rządów zastanawia się w jaki sposób odpowiednio pomoc firmom. Dla mnie od początku było jasne, jak bardzo istotny jest również czas reakcji – im szybciej firmy otrzymują wsparcie tym więcej z nich przetrwa bez szwanku” – napisał szef polskiego rządu we wpisie.

Dodał, że już 150 tys. polskich firm otrzymało konkretną pomoc. „Bez biurokracji, bez stania w kolejce, wprost na konto, z dnia na dzień. Państwo, przedsiębiorcy, banki, krajowe instytucje rozwoju – w momencie próby każdy dał z siebie maksimum” – podkreślił Morawiecki.

„Dotyczy to także działalności polskich inwestorów w Rumunii, którzy budują tamtejsza gospodarkę. Dlatego szybka odbudowa gospodarek państw naszego regionu Europy to nasz wspólny cel” – czytamy we wpisie.

„Czekamy na warunki do kolejnych polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych – ostatni raz spotkaliśmy się we wrześniu 2019 w Bukareszcie – to dzięki takim spotkaniom najszybciej rozwijamy współpracę” – dodał polski premier.

Tarcza Finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju, mający na celu wsparcie przedsiębiorców, których działalności ucierpiały na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego, bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk