Kontrowersyjny wyrok! Hubert Czerniak skazany przez Naczelny Sąd Lekarski

Paweł Skutecki21 maja, 202025 min

Dzisiaj znany między innymi ze swojego sceptycznego stosunku do szczepień doktor Hubert Czerniak został skazany przez Naczelny Sąd Lekarski w Warszawie na dwa lata pozbawienia prawa wykonywania zawodu. 

„Bez przeprowadzenia dowodów wnioskowanych przeze mnie, bez udziału publiczności i osób zaufania, bez możliwości nagrywania przebiegu rozprawy. Wyrok? Dwa lata zawieszenia. Czy czuję się winny? Wcale. Wasze zaufanie i zdrowie to jedyni sędziowie, których wyroki są dla mnie wiążące. Dlatego, chociaż orzeczenie jest prawomocne, nie składam broni. Będziemy wnosić kasację do Sądu Najwyższego. Wygramy! – relacjonował dr Czerniak na swojej stronie w serwisie Facebook. 

Doktor Hubert Czerniak został uznany winny propagowania postaw antyzdrowotnych poprzez publiczne wypowiadanie się na temat możliwej szkodliwości szczepień wykonywanych u dzieci do szóstego miesiąca życia. 

„Karanie lekarza za poglądy w debacie dotyczącej przymusu szczepień (wypowiedź w tv) jest naruszeniem prawa do wolności wypowiedzi. To bardzo niebezpieczne orzeczenie” – komentował wyrok mecenas Arkadiusz Tetela. 

Wyrok jest prawomocny. Sprawa rozpoczęła się pod koniec 2016 roku, kiedy Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Łodzi wszczął postępowanie w sprawie doktora Czerniaka po jego publicznych i medialnych wypowiedziach kwestionujących obowiązujący w Polsce kalendarz szczepień. Półtora roku trwało postępowanie wyjaśniające.

Podczas postępowania Hubert Czerniak oświadczył, że nie jest przeciwnikiem szczepień, pragnie jedynie dyskusji nad ich modyfikacją, zwłaszcza szczepień noworodków w pierwszej dobie. Jego zastrzeżenia wynikają z jakości stosowanych w Polsce szczepionek, zawartości w nich metali ciężkich, związków rtęci i aluminium będących adiuwantami (…), które odkładając się w tłuszczach, doprowadzają do uszkodzenia między innymi mózgu. (…) Wnioskuje więc o zmianę kalendarza szczepień dzieci w wieku do 6. miesiąca życia – jak relacjonował „Świat Lekarza”.

30 października ubiegłego roku łódzki Okręgowy Sąd Lekarski skazał go na rok zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Zarzucano mu opieranie swoich wypowiedzi na pracach i opiniach o znikomej wartości naukowej Przewodniczący składu sędziowskiego Tadeusz Wójcik ocenił wystąpienia doktora Czerniaka jako „wysoce szkodliwe społecznie” i „antyzdrowotne”.

Wpływowy w świecie medycyny redaktor Paweł Kruś pisał wówczas:  „Wyrok OSL w Łodzi budzi wątpliwości nie tylko przez negowanie potrzeby dyskusji o problemie szczepień, ale przede wszystkim ponieważ wyznacza nową granicę konstytucyjnych wolności dla obywateli z zawodowej grupy lekarzy. Czy lekarze mogą być wyjęci przez OSL spod konstytucyjnego prawa do wolności słowa? Czy w ogóle można zawiesić prawo wykonywania zawodu polskiego lekarza za poglądy? W przypadku lekarza Huberta Czerniaka za rozpoczęcie dyskusji o modyfikacji kalendarza szczepień noworodków? Mam wątpliwości”.

Od orzeczenia łódzkiej OIL dr Hubert Czerniak odwołał się do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Jego dzisiejsza decyzja jest prawomocna. 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

 • Małgorzata

  22 maja, 2020 at 8:22 pm

  Skandal! Trzymam kciuki za Pana Huberta!

  Reply

 • Miro Wilewski

  23 maja, 2020 at 9:40 am

  Tylko z szacunku dla Czytelników „Naszej Polski” nie napiszę tego, to w pierwszej chwili przyszło mi na myśl. Zbyt dużo inwektyw i spójniki jako jedyne cenzuralne elementy wypowiedzi mogłyby zrazić wiele osób… Panie Doktorze! Będę propagował i stosował wszelkie Pańskie metody i zalecenia, gdziekolwiek jestem i komukolwiek doradzam. Nie jestem lekarzem, więc ta mafia może mi co najwyżej skoczyć na pędzel.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk