PolskaPrezydent: służba strażaków OSP ma wielkie znaczenie dla budowy postaw patriotycznych

Magdalena Targańska20 maja, 20205 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej ma wielkie znaczenie społecznotwórcze, państwotwórcze oraz wielkie znaczenie dla budowy w kraju postaw patriotycznych – mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas przekazania promes na zakup wozów strażackich dla mazowieckich jednostek OSP.

W Płońsku prezydent Duda wręczył promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych dla 27 jednostek OSP z Mazowsza, a wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał kluczyki do pięciu samochodów ratowniczo-gaśniczych, także przeznaczonych dla jednostek OSP w tym województwie.Jak podkreślił prezydent Duda, zakupy nowoczesnego wyposażenia dla OSP, a także dla Państwowej Straży Pożarnej (PSP), „są elementem wielkiego programu unowocześnienia polskiego państwa”, który zapowiadał w 2016 r. i od tego czasu jest on realizowany przez MSWiA.

„Dzięki tej naszej współpracy, dzięki temu współdziałaniu ta modernizacja rzeczywiście jest możliwa i staje się realna” – powiedział prezydent. Dodał, iż w ramach programu modernizacji polskiej straży pożarnej zakupionych zostanie w sumie ponad 500 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.

Duda zwrócił uwagę, że realizowana od kilku lat modernizacja wyposażenia pozwala strażakom ochotnikom oraz strażakom zawodowym z PSP „dobrze służyć współobywatelom”. Podkreślił, że w przypadku OSP to „służba ochotnicza oddania się ojczyźnie i drugiemu człowiekowi”. Przypomniał jednocześnie o niedawnej akcji gaśniczej prowadzonej w Biebrzańskim Parku Narodowym; ocenił, że działania wszystkich strażaków były tam pokazem bohaterstwa i profesjonalizmu. Odnosząc się do OSP mówił, że „ludzie z dumą mówią o druhach: +nasi strażacy+”.

„Bardzo dziękuję za tę służbę. Ona ma niezwykle znaczenie. Ma wielkie znaczenie społecznotwórcze, wielkie znaczenie państwotwórcze, wielkie znaczenie także dla budowy w kraju postaw patriotycznych” – powiedział prezydent Duda, zwracając się do strażaków ochotników. Podkreślił jednocześnie, że OSP ma również wielkie znaczenie dla budowy systemu bezpieczeństwa Polski.

„Ostatnio podpisaliśmy Narodową Strategię Bezpieczeństwa. W jej ramach będziemy dokonywali rozwoju kolejnych systemów bezpieczeństwa naszego kraju m.in. poprzez system ochrony ludności cywilnej i obrony cywilnej” – oświadczył prezydent. Jak zaznaczył, bardzo ważną rolę w tej strategii odgrywało będzie doświadczenie właśnie strażaków ochotników, przenoszone z mniejszych miejscowości, z terenów wiejskich na tereny miejskie.

Nawiązując do epidemii koronawirusa, prezydent Duda podziękował strażakom ochotnikom oraz z Państwowej Straży Pożarnej za służbę – jak podkreślił – „w tym niezwykle trudnym czasie, w którym teraz się znajdujemy”.

„Ta walka z koronawirusem, ta walka z epidemią, to było też wielkie dzieło poświęcenia strażaków, również i strażaków ochotników. To stawiane tymczasowe izby przyjęć przy szpitalach, to wszystkie inne działania, które strażacy OSP i PSP podejmowali po to, by wspomóc walkę z epidemią. Ogromnie za to dziękuję” – powiedział prezydent.

Uroczystość przekazania promes odbyła się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku. Uczestniczyli w niej także: szef BBN Paweł Soloch, Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak i szef mazowieckiej PSP Jarosław Nowosielski. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 − cztery =