Prezydent: służba strażaków OSP ma wielkie znaczenie dla budowy postaw patriotycznych

Magdalena Targańska20 maja, 20206 min

Służba w Ochotniczej Straży Pożarnej ma wielkie znaczenie społecznotwórcze, państwotwórcze oraz wielkie znaczenie dla budowy w kraju postaw patriotycznych – mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas przekazania promes na zakup wozów strażackich dla mazowieckich jednostek OSP.

W Płońsku prezydent Duda wręczył promesy na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych dla 27 jednostek OSP z Mazowsza, a wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał kluczyki do pięciu samochodów ratowniczo-gaśniczych, także przeznaczonych dla jednostek OSP w tym województwie.Jak podkreślił prezydent Duda, zakupy nowoczesnego wyposażenia dla OSP, a także dla Państwowej Straży Pożarnej (PSP), „są elementem wielkiego programu unowocześnienia polskiego państwa”, który zapowiadał w 2016 r. i od tego czasu jest on realizowany przez MSWiA.

„Dzięki tej naszej współpracy, dzięki temu współdziałaniu ta modernizacja rzeczywiście jest możliwa i staje się realna” – powiedział prezydent. Dodał, iż w ramach programu modernizacji polskiej straży pożarnej zakupionych zostanie w sumie ponad 500 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.

Duda zwrócił uwagę, że realizowana od kilku lat modernizacja wyposażenia pozwala strażakom ochotnikom oraz strażakom zawodowym z PSP „dobrze służyć współobywatelom”. Podkreślił, że w przypadku OSP to „służba ochotnicza oddania się ojczyźnie i drugiemu człowiekowi”. Przypomniał jednocześnie o niedawnej akcji gaśniczej prowadzonej w Biebrzańskim Parku Narodowym; ocenił, że działania wszystkich strażaków były tam pokazem bohaterstwa i profesjonalizmu. Odnosząc się do OSP mówił, że „ludzie z dumą mówią o druhach: +nasi strażacy+”.

„Bardzo dziękuję za tę służbę. Ona ma niezwykle znaczenie. Ma wielkie znaczenie społecznotwórcze, wielkie znaczenie państwotwórcze, wielkie znaczenie także dla budowy w kraju postaw patriotycznych” – powiedział prezydent Duda, zwracając się do strażaków ochotników. Podkreślił jednocześnie, że OSP ma również wielkie znaczenie dla budowy systemu bezpieczeństwa Polski.

„Ostatnio podpisaliśmy Narodową Strategię Bezpieczeństwa. W jej ramach będziemy dokonywali rozwoju kolejnych systemów bezpieczeństwa naszego kraju m.in. poprzez system ochrony ludności cywilnej i obrony cywilnej” – oświadczył prezydent. Jak zaznaczył, bardzo ważną rolę w tej strategii odgrywało będzie doświadczenie właśnie strażaków ochotników, przenoszone z mniejszych miejscowości, z terenów wiejskich na tereny miejskie.

Nawiązując do epidemii koronawirusa, prezydent Duda podziękował strażakom ochotnikom oraz z Państwowej Straży Pożarnej za służbę – jak podkreślił – „w tym niezwykle trudnym czasie, w którym teraz się znajdujemy”.

„Ta walka z koronawirusem, ta walka z epidemią, to było też wielkie dzieło poświęcenia strażaków, również i strażaków ochotników. To stawiane tymczasowe izby przyjęć przy szpitalach, to wszystkie inne działania, które strażacy OSP i PSP podejmowali po to, by wspomóc walkę z epidemią. Ogromnie za to dziękuję” – powiedział prezydent.

Uroczystość przekazania promes odbyła się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku. Uczestniczyli w niej także: szef BBN Paweł Soloch, Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak i szef mazowieckiej PSP Jarosław Nowosielski. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk