Gut – Mostowy: bezpieczne wznowienie ruchu turystycznego w Europie ożywi gospodarki UE

Magdalena Targańska20 maja, 20202 min

Musimy współpracować, żeby w sposób bezpieczny wznowić ruch turystyczny w Europie, który ożywi europejskie gospodarki – napisał w środę na Twitterze wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Podczas wideoczatu ministrów UE ds. turystyki wiceminister rozwoju przekonywał, że „musimy współpracować, żeby w sposób bezpieczny wznowić ruch turystyczny w Europie, który ożywi gospodarki Unii Europejskiej” – czytamy we wpisie.Polski Instytut Ekonomiczny wskazał w najnowszym raporcie „Branża turystyczna w Polsce. Obraz sprzed pandemii”, że turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych skutkami koronawirusa.

„Wraz z rozwojem pandemii w Europie 43 proc. destynacji było całkowicie lub częściowo niedostępnych z powodu zamknięcia granic, 21 proc. z powodu zamknięcia wjazdu do kraju dla osób przyjeżdżających z określonych państw, zaś w przypadku 27 proc. ograniczenia wynikały ze wstrzymania międzynarodowych połączeń lotniczych” – czytamy.

Z wyliczeń PIE wynika, że w 2018 r. branża turystyczna wygenerowała łącznie 140,92 mld zł wartości dodanej. Branża jest też ważnym elementem rynku pracy w Polsce i utrzymuje łącznie blisko 1,36 mln miejsc pracy. Wciąż jednak odstajemy od krajów UE i OECD pod względem udziału turystyki w gospodarce – podano.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk