Hołownia o propozycji likwidacji TVP Info i „Wiadomości”. Zobacz co sądzi na ten temat

To myślenie w trybie, jaki proponował Krzysztof Kononowicz – „zróbmy tak, żeby nie było niczego” – w ten sposób postulat likwidacji TVP Info i „Wiadomości” TVP ocenił w środę niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Według niego media publiczne wymagają głębokiej reformy.

Za przeprowadzeniem daleko idących zmian w TVP, m.in. likwidacji kanału informacyjnego TVP Info oraz głównego programu informacyjnego TVP1 – „Wiadomości” opowiedział się w niedzielę kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Zapowiedzi te skrytykował w środę w programie „Rzecz o polityce” Szymon Hołownia. „To jest trochę takie myślenie o mediach publicznych w trybie, który proponował niedoszły kandydat na prezydenta z mojego rodzinnego miasta Krzysztof Kononowicz, to znaczy +zróbmy tak, żeby nie było niczego+. Ja uważam, że jak się idzie do polityki, to potrzeba mieć ze sobą nie tylko buldożer, ale trzeba mieć też pomysł, projekt i ekipę budowlaną, która będzie wiedziała, co chce uzyskać” – wskazał publicysta.

W jego ocenie propozycje Trzaskowskiego „nie są żadnym rozwiązaniem”. „Trzeba mieć wreszcie po latach, po raz pierwszy, pomysł na to, jak te media publiczne ułożyć, a jak już będziemy mieli ten pomysł, to trzeba się zastanawiać, jak do niego dojść” – powiedział Hołownia.

Dodał, że media publiczne potrzebują głębokiej reformy. „Sama Telewizja Polska w ciągu ostatnich 30 lat miała 15 prezesów, sześciu pełniących obowiązki prezesa i tylko czterech z nich nie było politykami, więc to jest choroba, która toczy ten system od bardzo dawna, a PiS tylko doprowadził pewne rzeczy do apogeum” – ocenił kandydat na prezydenta. Wyraził też pogląd, że media publiczne to obecnie „prywatne media Jarosława Kaczyńskiego i jego kamaryli”.

Według Hołowni trzeba od podstaw zmienić cały system mediów publicznych. „I nie usuwać +Wiadomości+, TVP Info czy kanałów informacyjnych z telewizji publicznej, tylko sprawić, żeby ludziom, którzy tam pracują, znowu opłacało się uczciwie relacjonować rzeczywistość, żeby wiedzieli, że rzeczywiście są niezależni, a nie są traktowani w sposób uprzedmiatawiający, tak jak dzisiaj PiS traktuje wszystkich. Przecież tak traktuje dziennikarzy mediów publicznych, ale też na przykład policjantów, co ostatnio bardzo wyraźnie widać, ale też i innych podległych sobie pracowników” – podkreślił Hołownia.

Opowiedział się przeciwko prywatyzacji TVP, która – jego zdaniem – powinna być miejscem, gdzie realizuje się misję publiczną. „To trzeba zrobić przy pomocy specjalnego modelu finansowania, specjalnego funduszu misyjnego, z którego moim zdaniem mogłyby korzystać też media komercyjne, które chcą na przykład realizować zadania z dziedziny misji publicznej” – przekonywał publicysta. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk