Dziś „okrągły stół” Lewicy, podobno będą wszyscy

Wszystkie ugrupowania parlamentarne przyjęły nasze zaproszenie do udziału w rozmowach przy okrągłym stole ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich – poinformował PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Spotkanie rozpocznie się w środę w Sejmie o godz. 10.

Gawkowski powiedział PAP, że rozmowy parlamentarzystów opozycji i koalicji rządzącej ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich rozpoczną się w środę o godz. 10 w Sejmie w sali 106.

Według niego, z zaproszenia Lewicy skorzystają „wszyscy” – czyli – oprócz Lewicy – przedstawiciele klubów: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15, oraz koła Konfederacji.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła PAP, że przedstawiciele klubu PiS wezmą udział w spotkaniu. Również rzecznik PSL Miłosz Motyka poinformował PAP, że „przedstawiciele KP Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz15 wezmą udział w ramach okrągłego stołu ws. wyborów”.

Zainteresowanie udziałem w spotkaniu podtrzymali we wtorek wieczorem także przedstawiciele KO – poseł Jan Grabiec i Konfederacji – poseł Jakub Kulesza, ale w rozmowie z PAP zastrzegli, że ostateczną decyzję uzależniają od przebiegu procedowania projektu ustawy PiS ws. wyborów prezydenckich. Nie wykluczyli, że ostateczna decyzja o udziale w tym spotkaniu zapadnie w środę rano.

Gawkowski mówił w niedzielę, że Lewica zaprasza zarówno opozycję jak i koalicję rządzącą do rozmowy na temat wyborów prezydenckich. „Chcemy odbyć spotkanie, które pozwoli zastanowić się, jak w Polsce przeprowadzić uczciwe, rzetelne, wolne, bezpośrednie i konstytucyjne wybory, takie które nie będą nikogo dzieliły” – powiedział wtedy szef klubu Lewicy.

Jak dodał, „nie stawiamy warunków wstępnych, chcemy, żeby głównym tematem były mądre i w sposób konstytucyjny zorganizowane wybory”. „Wyciągamy rękę do PiS, do innych partii opozycyjnych i mówimy +chodźmy razem, usiądźmy do stołu razem+” – podkreślił Gawkowski. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk