Czy Senat zablokuje prace nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich?

Senat będzie rzetelnie pracował nad ustawą ws. tegorocznych wyborów prezydenckich, będzie słuchał ekspertów, wysłucha Sądu Najwyższego – zapowiedział we wtorek lider Platformy Obywatelskiej, Borys Budka tuż przed głosowaniem przez Sejm nad ustawą.

W jego wyniku parlament uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich; w kolejnym etapie zajmie się nią Senat.

Tuż przed głosowaniem sejmowym, głos zabrał lider Platformy Obywatelskiej.

„Po raz kolejny pokazaliście, że nie potraficie się uczyć na błędach. To, co zaprezentowaliście, to znowu cykl 24-godzinny uchwalania dziurawych przepisów, uchwalenia ich wbrew deklaracjom, że zrobimy coś wspólnie. Odrzuciliście wszystkie poprawki, które miały gwarantować choćby cień rzetelności przepisów, które zaprezentowaliście” – mówił.

Jak podkreślił, rządzący zaproponowali „kolejną możliwość nieodbycia się tych wyborów”.

„Niestety nie wykorzystaliście szansy, żebyśmy wspólnie pracowali w Sejmie. Nie było komisji, nie było żadnej dyskusji (…). A jutro będziecie mieli pretensję. O co? (O to), że Senat nie zastosuje tego trybu. Bo będzie Senat prostował wasze podejście do parlamentaryzmu. Będzie rzetelnie pracował. Będzie słuchał ekspertów. Wysłucha Sądu Najwyższego” – powiedział Budka.

Prezydent apeluje do marszałka Grodzkiego

Mamy nadzieję, że Senat i marszałek izby Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, aby jak najszybciej przyjąć ustawę ws. wyborów prezydenckich; prezydent Andrzej Duda będzie o to apelował na spotkaniu z marszałkiem Grodzkim – powiedział PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a w środę ma zaplanowaną rozmowę z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Jak dowiedziała się PAP celem spotkań z marszałkami obu izb jest doprowadzenie do przyjęcia przez parlament nowego prawa wyborczego w jak najszerszym konsensusie politycznym.

Spychalski podkreślił w rozmowie z PAP, że spotkanie z marszałek Witek dotyczyło procedowanej przez parlament ustawy o wyborach prezydenckich. „Panu prezydentowi zależy na tym, żeby ta ustawa była przyjęta w maksymalnym konsensusie sił politycznych w polskim Sejmie” – powiedział rzecznik prezydenta.

Jak dodał, prezydent Duda zaapelował do marszałek Witek o stworzenie jak najlepszych warunków, w których procedowanie ustawy, przy maksymalnym konsensusie, doprowadzi do przyjęcia rozwiązań, które będą zaakceptowane – jeżeli nie przez wszystkie, to przez niemal wszystkie siły polityczne w Sejmie.

Pytany o spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, Spychalski odparł: „Mamy nadzieję, że Senat i marszałek Senatu Tomasz Grodzki uczynią wszystko co w ich mocy, żeby te rozwiązania – tak ważne i potrzebne – przyjąć jak najszybciej”. „I o to będzie apelował pan prezydent” – dodał rzecznik prezydenta.

Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ma rozpocząć się w środę o godzinie 11.

Co zmienia nowa ustawa?

Uchwalona ustawa zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie się odbywać w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.

Nowe prawo zakłada uchylenie ustawy z 6 kwietnia dotyczącej przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnie wyborów prezydenckich w 2020 r., jak i niektórych przepisów art. 102 ustawy z 16 kwietnia dotyczącej tzw. tarczy 2.0 – wykreślony m.in. zostaje przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.

Zgodnie z uchwaloną we wtorek ustawą, kandydaci już zarejestrowani przez PKW w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez Marszałka Sejmu RP w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

Zgodnie z ustawą to Państwowa Komisja Wyborcza określi wzór karty do głosowania oraz wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając „konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji”.

Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk