Rośnie bezrobocie w USA

Liczby dotyczące bezrobocia w USA „prawdopodobnie pogorszą się, zanim się poprawią” – powiedział w niedzielę minister finansów Steven Mnuchin. Mniejszym ryzykiem dla kraju jest otwarcie niektórych przedsiębiorstw niż pozostawienie wszystkich zamkniętych – dodał.

„Podawane liczby prawdopodobnie pogorszą się, zanim się poprawią” – ocenił w telewizji Fox News Mnuchin, odnosząc się do liczby bezrobotnych. Dodał, że trzeci i czwarty kwartał roku będą lepsze niż drugi. „A przyszły rok będzie świetny” – powiedział.

Mnuchin stwierdził, że kryzys ekonomiczny nie jest wynikiem problemów gospodarczych, a zamknięcia przedsiębiorstw w związku z pandemią koronawirusa. „To nie jest wina amerykańskiego biznesu, to nie jest wina amerykańskich pracowników” – podkreślił.

Dodał, że ponowne otwarcie firm jest mniej ryzykowne niż pozostawienie ich zamkniętych, co – jak zaznaczył – mogłoby skutkować poważnymi szkodami dla gospodarki. „Otworzymy je ponownie w bardzo przemyślany sposób, dzięki czemu ludzie bezpiecznie wrócą do pracy i utrzymają dystans społeczny” – powiedział.

W kwietniu odsetek bezrobotnych w USA wzrósł do 14,7 proc. W ubiegłym tygodniu kolejne 3,2 mln amerykańskich pracowników złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. W sumie w ostatnich siedmiu tygodniach taki wniosek złożyło 33,5 mln Amerykanów. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk