Ten kraj wygrał z koronawirusem! Zobacz jak tego dokonano

Agnieszka Malinowska1 maja, 20204 min

Kiedy Europa zmaga się z koronawirusem, a chorych ciągle przybywa ten kraj osiągnął niemały sukces. Niedawno premier tego kraju przyznała, że koronawirus już się nie rozprzestrzenia. Jak tego dokonano?

(fot. Pixabay)

Mowa tutaj o Nowej Zelandii – kraju znajdującym się w Oceanii na Pacyfiku. Według najnowszych danych z nowozelandzkiego Ministerstwa Zdrowia w Nowej Zelandii w sumie zachorowało tylko 1472 osoby. Wyzdrowiało aż 1214 osób, z czego liczba ofiar śmiertelnych utrzymuje się na poziomie 19 osób.

Jak tego dokonano? Nowa Zelandia w porównaniu do innych krajów zarówno w Europie jak i na świecie miała dwie zalety. To geografia i czas. Nowa Zelandia już 28 lutego odnotowała pierwszy przypadek zachorowania, co jest ponad miesiąc wcześniej od Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać również, liczba ludności kraju do ponad 4 miliony osób, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 17 osób/km2. Kolejną zaletą jest też to, że wyspa położona jest z dala od większości innych krajów, z znacznie mniejszą liczbą lotów niż w wielu innych miejscach.  Przeprowadzono także bardzo dużo testów bo ponad 50 tysięcy, dla porównania Wielka Brytania jest krajem 13 razy większym niż Nowa Zelandia, a przeprowadzono ponad 200 tysięcy testów.  Teraz na Nową Zelandię patrzy cały świat i stawia za wzór walki z koronawirusem.

Jakiś czas temu we wszystkich mediach pojawiła się informacja premier Nowej Zelandii – Jacindy Ardern, która przyznała, że w związku z epidemią koronawirusa, ona wraz z całym rządem obniżą swoje pensje o 20%. Okazało się bowiem, że gospodarka kraju skurczy się o 7%.

Od 25 marca Nowa Zelandia jest na poziomie izolacji.  Wprowadzono też stan wyjątkowy. Premier Jacinda Ardern poinformowała, że restrykcje zostaną już powoli „rozluźniane.”

„(…) poniedziałek 27 kwietnia o godz. 23.59 (…). Alert trzeciego stopnia zostanie utrzymany przez dwa tygodnie.”– dodała premier.

„Zrobiliśmy to, co udało się niewielu krajom, zatrzymaliśmy falę dewastacji. Nasza szybkość transmisji wynosi obecnie 0,48, a za granicą średnia wynosi 2,5 osoby.” – zaznaczyła Ardern.

Kilka dni temu Nowa Zelandia ogłosiła, że znosi kolejne restrykcje, tym razem dla przedsiębiorców.

„Uważamy, że zdecydowane działanie, podejmowanie trudnych działań i podejmowanie działań na wczesnym etapie, dało nam najlepszą szansę na wyeliminowanie wirusa. I tak się stało.”

– puentuje Jacinda Ardern.

Udostępnij:

Agnieszka Malinowska

Od 2013 roku redaktor wielu portali, 2016-2017 zastępca redaktora naczelnego w piśmie Warszawski Wieczór, była stażystka Europosła w Parlamencie Europejskim, 2018-2020 pracownik posła, obecnie redaktor portali ProstozMostu, Prawy.pl, Nasza Polska. Przeprowadziła wiele wywiadów m.in. z wiceminister Anną Gembicką, czy z Jean Marie Le Pen. Od 2021 roku pracownik sklepu Wolnorynkowy. Kontakt: agnesmalinowsky@wp.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk