GospodarkaPolska giełda: rosną telekomy, tracą banki

Paweł Skutecki Paweł Skutecki27 kwietnia, 20208 min

Pomimo pozytywnego początku poniedziałkowych notowań na GPW większość głównych indeksów zakończyła sesję lekko na minusie, choć spadkom oparły się małe spółki. W WIG20 najmocniej spadały kursy banków, a rosły telekomy, co – zdaniem analityków – wskazuje na przepływ kapitału w stronę bezpiecznych aktywów.

„Poniedziałkowa sesja zaczęła się optymistycznie, jednak w trakcie handlu optymizm wyparował i przez puste kalendarium makroekonomiczne zabrakło czynników, które mogłyby te wzrosty utrzymać. Lepiej od największych spółek poradziły sobie firmy z sWIG80 i mniejsze, wśród których nie zabrakło wzrostów w dwucyfrowym tempie. WIG20 jest obecnie w konsolidacji w okolicy 1.600 pkt., opór na 1.655 pkt. nie został jeszcze pokonany i kolejne dni mogą być ciekawsze” – powiedział PAP Biznes analityk DM BDM, Krystian Brymora.

W ocenie analityka w tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będzie publikowany w środę o godz. 14.30 szacunek PKB w USA, a także posiedzenie Fed i EBC. Decyzje Fed poznamy w środę o godz. 20.00, a EBC w czwartek o godz. 13.45.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,62 proc. do 1.591,97 pkt., WIG zniżkował o 0,4 proc. do 44.704,71 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,42 proc. do 3.197,45 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł o 0,88 proc. do 11.549,41 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.088 mln zł, z czego 838 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Od początku notowań WIG20 utrzymywał się między 0,7 a 1,2 proc. powyżej poziomu odniesienia, jednak po godz. 15 indeks oddał poranne wzrosty i w kwadrans po otwarciu notowań w USA wyznaczył dzienne minimum na poziomie 1.580 pkt. Na koniec dnia spadki straciły na sile i indeks zakończył notowania lekko pod kreską.

W momencie zamknięcia notowań na GPW, niemiecki DAX rósł o 2,6 proc., a S&P 500 zyskiwał około 1 proc.

W WIG20 najmocniej spadł kurs CCC – o 4,6 proc. Mocno w dół poszły także banki: mBank – o 4,5 proc. PKO BP – o 3,5 proc. i Pekao – o 2,7 proc. PKO i Pekao pogłębiły tym samym swoje minima z ostatnich tygodni. Kurs PKO BP zamknął notowania na poziomie 20,1 zł za akcję i jest najniżej od 2009 r., a Pekao z ceną akcji 48 zł jest najniżej od 2000 r.

Z danych zebranych przez PAP Biznes wynika, że zysk ośmiu giełdowych banków w I kwartale wyniesie 1,5 mld zł, będzie więc o jedną trzecią niższy niż rok wcześniej. Kamil Stolarski z Santander BM uważa, że wpływ na wyniki banków będą miały przede wszystkim, o ponad 80 proc. wyższe rdr, rezerwy zawiązane w związku z recesją wywołaną koronawirusem. Jego zdaniem kolejne kwartały dla banków będą jeszcze słabsze.

W trakcie poniedziałkowych notowań pojawiła się informacja, że agencja Standard&Poor’s obniżyła perspektywę ratingu mBanku do „negatywnej” z „rozwojowej”. Rating długoterminowy dla banku został podtrzymany na poziomie „BBB”, a krótkoterminowy na poziomie „A-2”. Z kolei agencja Fitch zmieniła perspektywę ratingu Banku Handlowego do negatywnej ze stabilnej.

Z kolei prezes Pekao, Leszek Skiba, powiedział w rozmowie z PAP, że Pekao, jako bank uniwersalny o zdywersyfikowanym portfelu klientów, jest mniej – niż inne banki – narażony na ryzyka wynikające z zamrożenia gospodarki; daje to gwarancję przejścia przez kryzys w lepszej kondycji.

Najmocniej w górę poszły w poniedziałek ceny akcji Play – o 3,5 proc. i Orange – o 3,2 proc.

Analityk DM BDM, Krystian Brymora zauważył, że ujemna korelacja między telekomami a bankami może wynikać z przepływów kapitału.

„Banki, w środowisku niskich stóp procentowych oraz w obliczu recesji, nie są najlepszą inwestycją. Z tego względu kapitał może przepływać do sektorów bardziej bezpiecznych, a za taki uważana jest branża telekomów” – powiedział.

Wśród małych i średnich spółek najmocniej w dół poszły notowania: Banku Millennium – o 7,4 proc., Wirtualnej Polski i GTC – po około 7 proc.

Najbardziej wrosły natomiast kursy: BoomBitu – o 11 proc., Mercatora Medical – o 10 proc., a także po nieco ponad 8 proc. zyskały GPW, DataWalk i Ultimate Games.

Na szerokim rynku kurs XTB zakończył notowania 36 proc. na plusie, choć w ciągu dnia spółka zyskiwała nawet 50 proc. XTB podało szacunkowe wyniki za I kw. 2020 r. z których wynika, że zysk netto grupy X-Trade Brokers w I kwartale 2020 r. wyniósł 176 mln zł wobec 0,8 mln zł zysku rok wcześniej. W I kwartale 2020 r. XTB odnotowało wzrost przychodów o 650 proc. rdr do 306,7 mln zł. (PAP Biznes)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/server214716/ftp/wordpress/wp-content/themes/newstar-child/relativeArticle.php on line 49

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 − 8 =