Od dziś niektóre Parki Narodowe ponownie otwarte dla turystów

Magdalena Targańska20 kwietnia, 20209 min

Od 20 kwietnia br. ponownie zostały otwarte Parki Narodowe dla turystów. Otwarcie wynika ze złagodzenia obostrzeń wprowadzonych przez rząd, a decyzja o otwarciu lub nie pozostaje w kwestii dyrekcji parku. 

Parki Narodowe, które decyzją dyrekcji zostały otwarte to:

 1. Białowieski Park Narodowy wraz z Parkiem Pałacowym z wyłączeniem polany edukacyjnej. Obręb Ochronny Rezerwat z limitem do czterech osób na obszarze ochrony ścisłej. Rezerwat Pokazowy Żubra gdzie maksymalnie może przebywać 40 osób. Wyłączony z użytku jest plac zabaw, tarasy widokowe i część wystawowa oraz edukacyjna w Pawilonie Edukacyjnym.
 2. Babiogórski Park Narodowy – jedyny zamknięty szlak w tym parku to żółty zwany Akademicką Percią.
 3. Bieszczadzki Park Narodowy – z wyjątkiem wiat i pól biwakowych.
 4. Park Narodowy „Bory Tucholskie” – pozostają zamknięte jedynie dwa fragmenty zielonego szlaku pieszego w południowej i wschodniej części Parku. Zamknięte pozostaje też Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie i Zagroda Pokazowa Zwierząt, a także Botaniczna ścieżka dydaktyczna w Charzykowcach. Obowiązuje również zakaz korzystania z miejsc małej infrastruktury leśnej i wiat. Miejsca postoju na terenie parku są dostępne, ale z ograniczoną pojemnością.
 5. Gorczański Park Narodowy – wyjątkiem są miejsca biwakowania, zamknięty jest szlak spacerowy z doliny Kamienicy drogą stokową do polany Jaworzyna Kamienicka.
 6. Park Narodowy Gór Stołowych – został ponownie udostępniony w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.
 7. Kampinoski Park Narodowy – z wyjątkiem ośrodka edukacyjnego i obiektów infrastruktury turystycznej.
 8. Karkonoski Park Narodowy – niektóre szlaki pozostają nadal zamknięte. Szczegóły tutaj.
 9. Magurski Park Narodowy – otwarty do celów rekreacyjnych. Jednak na terenie parku obowiązuje nadal utrzymanie odległości 2m i poruszanie się w maseczkach.
 10. Ojcowski Park Narodowy  – z wyłączeniem: Zamek Kazimierzowski w Ojcowie, ekspozycja przyrodnicza, Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka.
 11. Pienieński Park Narodowy – otwarcie galerii widokowych na szczytach Trzech Koron i Sokolicy nastąpi 21 kwietnia. Ruiny zamku w Czorsztynie zostaną udostępnione w najbliższych dniach. Jednak zaleca się czasowe limity: galeria widokowa na Trzech Koronach – 4 osoby, galeria widokowa na Sokolicy – 4 osoby, w zamku w Czorsztynie – 40 osób. Zamknięte pozostają wystawy przyrodnicze w dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem i pawilony edukacyjne w PPN.
 12. Poleski Park Narodowy – do celów rekreacyjnych i turystycznych.
 13. Roztoczański Park Narodowy -z wyłączeniem ośrodka edukacyjno-muzealny i punktu informacji turystycznej.
 14. Słowiański Park Narodowy – z wyłączeniem znajdujących się w nim obiektów. Obiekty, które pozostają zamknięte, to między innymi: Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie oraz jego filie w Rowach i w Rąbce czy też wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie.
 15. Świętokrzyski Park Narodowy – udostępniony do celów rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Nadal nieczynne pozostaje Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu i Ośrodek edukacyjny w Bodzentynie.
 16. Park Narodowy Ujścia Warty – udostępniono dla turystów szlaki i ścieżki przyrodnicze. Jednak nadal zamknięte pozostają: plac edukacyjnpo-sprawnościowy na Górce Czarnowskiej, ośrodek edukacyjny w Parku w Chyrzynie i wszystkie toalety na ternie parku.
 17. Wielkopolski Park Narodowy – władze przypominają jednak o standardowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w związku z pandemią.
 18. Wigierski Park Narodowy – został ponownie udostępniony w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.
 19. Woliński Park Narodowy – biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte. W ich skład wchodzi Woliński Park Narodowy. Można korzystać też z plaż.
 20. Drawieński Park Narodowy – jest częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Tak jak Woliński Park Narodowy też jest otwarty dla turystów.

Na temat sytuacji dotyczącej Narwiańskiego Parku Narodowego i Biebrzańskiego Parku Narodowego nie znaleźliśmy informacji.

Park który zostaje nadal zamknięty to Tatrzański Park Narodowy.

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie został na razie otwarty dla turystów. Jak przekazała Paulina Kołodziejska z Zespołu Komunikacji i Wydawnictw TPN, otwarcie szlaków w części parków narodowych spowoduje ruch jedynie lokalny, spacerowy, a w innych parkach – jak w tatrzańskim, karkonoskim czy nadmorskim – otwarcie spowoduje generację ludzi i bardzo duży ruch turystyczny.

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk