Od 20 kwietnia br. ponownie zostały otwarte Parki Narodowe dla turystów. Otwarcie wynika ze złagodzenia obostrzeń wprowadzonych przez rząd, a decyzja o otwarciu lub nie pozostaje w kwestii dyrekcji parku.
Parki Narodowe, które decyzją dyrekcji zostały otwarte to:
- Białowieski Park Narodowy wraz z Parkiem Pałacowym z wyłączeniem polany edukacyjnej. Obręb Ochronny Rezerwat z limitem do czterech osób na obszarze ochrony ścisłej. Rezerwat Pokazowy Żubra gdzie maksymalnie może przebywać 40 osób. Wyłączony z użytku jest plac zabaw, tarasy widokowe i część wystawowa oraz edukacyjna w Pawilonie Edukacyjnym.
- Babiogórski Park Narodowy – jedyny zamknięty szlak w tym parku to żółty zwany Akademicką Percią.
- Bieszczadzki Park Narodowy – z wyjątkiem wiat i pól biwakowych.
- Park Narodowy „Bory Tucholskie” – pozostają zamknięte jedynie dwa fragmenty zielonego szlaku pieszego w południowej i wschodniej części Parku. Zamknięte pozostaje też Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie i Zagroda Pokazowa Zwierząt, a także Botaniczna ścieżka dydaktyczna w Charzykowcach. Obowiązuje również zakaz korzystania z miejsc małej infrastruktury leśnej i wiat. Miejsca postoju na terenie parku są dostępne, ale z ograniczoną pojemnością.
- Gorczański Park Narodowy – wyjątkiem są miejsca biwakowania, zamknięty jest szlak spacerowy z doliny Kamienicy drogą stokową do polany Jaworzyna Kamienicka.
- Park Narodowy Gór Stołowych – został ponownie udostępniony w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.
- Kampinoski Park Narodowy – z wyjątkiem ośrodka edukacyjnego i obiektów infrastruktury turystycznej.
- Karkonoski Park Narodowy – niektóre szlaki pozostają nadal zamknięte. Szczegóły tutaj.
- Magurski Park Narodowy – otwarty do celów rekreacyjnych. Jednak na terenie parku obowiązuje nadal utrzymanie odległości 2m i poruszanie się w maseczkach.
- Ojcowski Park Narodowy – z wyłączeniem: Zamek Kazimierzowski w Ojcowie, ekspozycja przyrodnicza, Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka.
- Pienieński Park Narodowy – otwarcie galerii widokowych na szczytach Trzech Koron i Sokolicy nastąpi 21 kwietnia. Ruiny zamku w Czorsztynie zostaną udostępnione w najbliższych dniach. Jednak zaleca się czasowe limity: galeria widokowa na Trzech Koronach – 4 osoby, galeria widokowa na Sokolicy – 4 osoby, w zamku w Czorsztynie – 40 osób. Zamknięte pozostają wystawy przyrodnicze w dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem i pawilony edukacyjne w PPN.
- Poleski Park Narodowy – do celów rekreacyjnych i turystycznych.
- Roztoczański Park Narodowy -z wyłączeniem ośrodka edukacyjno-muzealny i punktu informacji turystycznej.
- Słowiański Park Narodowy – z wyłączeniem znajdujących się w nim obiektów. Obiekty, które pozostają zamknięte, to między innymi: Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie oraz jego filie w Rowach i w Rąbce czy też wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie.
- Świętokrzyski Park Narodowy – udostępniony do celów rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Nadal nieczynne pozostaje Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu i Ośrodek edukacyjny w Bodzentynie.
- Park Narodowy Ujścia Warty – udostępniono dla turystów szlaki i ścieżki przyrodnicze. Jednak nadal zamknięte pozostają: plac edukacyjnpo-sprawnościowy na Górce Czarnowskiej, ośrodek edukacyjny w Parku w Chyrzynie i wszystkie toalety na ternie parku.
- Wielkopolski Park Narodowy – władze przypominają jednak o standardowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w związku z pandemią.
- Wigierski Park Narodowy – został ponownie udostępniony w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.
- Woliński Park Narodowy – biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte. W ich skład wchodzi Woliński Park Narodowy. Można korzystać też z plaż.
- Drawieński Park Narodowy – jest częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Tak jak Woliński Park Narodowy też jest otwarty dla turystów.
Na temat sytuacji dotyczącej Narwiańskiego Parku Narodowego i Biebrzańskiego Parku Narodowego nie znaleźliśmy informacji.
Park który zostaje nadal zamknięty to Tatrzański Park Narodowy.
Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie został na razie otwarty dla turystów. Jak przekazała Paulina Kołodziejska z Zespołu Komunikacji i Wydawnictw TPN, otwarcie szlaków w części parków narodowych spowoduje ruch jedynie lokalny, spacerowy, a w innych parkach – jak w tatrzańskim, karkonoskim czy nadmorskim – otwarcie spowoduje generację ludzi i bardzo duży ruch turystyczny.