Kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich od piątku na Google Arts&Culture

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 20203 min

O kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich (MKC) można teraz przeczytać na całym świecie. Na platformie Google Arts&Culture odsłonięta została wirtualna prezentacja dzieł ze zbiorów placówki – poinformowało w piątek na Twitterze MKiDN.

Prezentację kolekcji MKC na platformie Google Arts&Culture zatytułowano „Nie tylko Dama”. Otwiera ją reprodukcja portretu Izabeli z Flemingów ks. Czartoryskiej pędzla Aleksandra Roslina.

Izabela Czartoryska pędzla Alexandra Roslina (Wikipedia.org)

Wśród udostępnionych dzieł z kolekcji MKC są m.in.: portret księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (malarz nieznany), portret księcia Władysława Czartoryskiego pędzla Teodora Axentowicza, „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem (1638)” Rembrandta van Rijn, portrety członków rodziny Jagiellonów z ok. 1553-1556 namalowane przez Lucasa Cranacha Młodszego.

Pośród prezentowanych reprodukcji eksponatów są też na przykład klucz do Świątyni Sybilli w Puławach (1801) zaprojektowany przez Henryka Ittara i Nautilus, czyli puchar z muszli łodzika z figurką Neptuna siedzącego na kuli według projektu Michaela Madera (datowany na lata 1603-1609).

Obejrzeć również można historyczne fotografie Domu Gotyckiego (z 1809 r.) i Świątyni Sybilli oraz aktualne zdjęcia dziedzińca i Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Google Arts&Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. muzeów i archiwów z całego świata. Zespół Google Arts&Culture pracuje nad technologiami, które pomagają zachować dzieła kultury i dzielić się nimi z ludźmi na całym świecie oraz umożliwiają kuratorom muzeów tworzenie atrakcyjnych wystaw online i offline.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna w internecie, na iOS i Androidzie.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk