ZagranicaTrump chce tak szybko jak to możliwe uruchomić gospodarkę. Kiedy Morawiecki to zrobi?

Karol Kwiatkowski11 kwietnia, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Chcę uruchomić gospodarkę tak szybko jak to możliwe – powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Działania administracji w tym zakresie mają być koordynowane ze specjalnym zespołem złożonym m.in. z przedsiębiorców i lekarzy.

(PAP/EPA)

W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump zapowiedział utworzenie zespołu, który ma doradzać jego administracji w procesie uruchamiania gospodarki. Jego skład zostanie ogłoszony we wtorek. Wśród członków oprócz przedstawicieli biznesu mają znajdować się też czołowi lekarze, gdyż – jak tłumaczył prezydent USA – zadanie „wykracza poza gospodarkę”.

Trump deklarował, że zespół będzie ponadpartyjny. Mają być w nim też reprezentanci władz różnych stanów.

Portal The Hill spekuluje, że prawdopodobnie wśród członków zespołu znajdą się m.in. sekretarz skarbu Steven Mnuchin, szef personelu Białego Domu Mark Meadows oraz doradczyni i córka prezydenta Ivanka Trump.

W USA stale rośnie liczba bezrobotnych, pogarsza się też sytuacja przedsiębiorstw. Przedstawiciele władz od kilku dni mówią o konieczności stopniowego otwierania gospodarki.

„Ten kraj powinien być otwarty, tętniący życiem i wielki” – stwierdził w piątek Trump. „Chcę, by był otwarty tak szybko jak to możliwe” – deklarował.

Część ekspertów medycznych ostrzega, że zbyt szybkie otwarcie gospodarki może doprowadzić do nagłego wzrostu infekcji i zgonów. Wskazuje przy tym na konieczność stworzenia powszechnego systemu testowania, co pozwoli na sprawniejszą identyfikację i izolację zarażonych.

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci studzi nastroje tłumacząc, że mimo pierwszych sukcesów w łagodzeniu epidemii „nie jest to pod żadnym pozorem czas” na wycofywanie się z nałożonych na życie społeczne ograniczeń.

Trump stwierdził podczas konferencji, że nie będzie naciskał na otwarcie gospodarki jeżeli sytuacja na to nie pozwoli. Stojącą przed nim decyzję w tej sprawie uznał za najważniejszą w jego karierze. „Daj Boże, by była ona dobra” – powiedział.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do piątku w USA z powodu choroby Covid-19 zmarło ponad 18 tys. osób spośród ponad 486 tysięcy zakażonych. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × 1 =